Унгария: Чакаме решението на Берлин и Виена, за да „запечатаме“ Хърватия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Унгария може да „запечати“ границата с Хърватия, както това направи преди известно време със Сърбия, но в момента очаква решението на Австрия и Германия дали тези две страни ще приемат още бежанци. Това заяви Януш Лазар, началник на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан.
„Вярно е съществува коридор, който не се прие от австрийските ръководители, когато бяхме във Виена. Той би могъл да функционира само след като Унгария запечата границата с Хърватия. В този случай границата ще може да се минава само през официалните гранични пунктове“, каза Лазар. „Чакаме да видим какво е желанието на Австрия и Германия“, уточни той в отговор на въпроса кога Унгария ще затвори изцяло границата с Хърватия. Междувременно Франс прес съобщи, че властите в Будапеща са започнали да поставят бодлива тел покрай вече телената ограда в Хърватия. Край граничния пункт „Беременда“ има два големи метални панела, които могат да бъдат поставени на самата граница.
До тях унгарските власти изграждат транзитна зона с 25 фургона. От другата страна се поставя и друга успоредна ограда, която трябва да попречи на бежанската вълна, съобщава още Франс прес. Снощи унгарският премиер Виктор Орбан предупреди в ООН, че има риска от дестабилизация на Европа в резултат от мигрантската криза.
"Европа не може да издържи на това бреме сама, ако тенденцията не се промени, Европа ще бъде дестабилизирана", подчерта той на заседание в ООН по този въпрос. Орбан, който е поддръжник на твърдата антимигрантска линия, поиска да бъдат установени "световни квоти" за приемане на мигранти от всяка страна, при положение, че в Европа няма консенсус по този въпрос. "Това не е бежанска криза, това е масово неконтролирано и безкрайно миграционно движение", счита той.
Според него става въпрос за вълна от икономически мигранти, бежанци, хора, търсещи убежище и чужди бойци. Орбан поиска от генералния секретар на ООН Бан Ки Мун да бъдат започнати преговори, така че да се разпредели на световно ниво тежестта от тази масова мигрантска вълна.