Унгария ще блокира отпускането на заем от 35 милиарда евро, който ЕК иска да даде на Украйна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Унгария потвърди във вторник, че ще задържи заем от 35 милиарда евро, предложен от Европейската комисия в подкрепа на засегнатата от войната икономика на Украйна, докато Съединените щати не изберат следващия си президент на 5 ноември.
Заемът ще използва неочакваните печалби от обездвижените активи на Руската централна банка за постепенно изплащане на парите, дадени на Киев. Очаква се да участват други съюзници от Г-7, докато общата сума достигне 45 милиарда евро (50 милиарда долара).
Съединените щати са притеснени за дългосрочната стабилност на безпрецедентния план, като се има предвид, че санкциите на ЕС върху замразените активи трябва да се подновяват на всеки шест месеца с единодушие. Това означава, че във всеки момент една държава членка може да попречи на подновяването, да размрази активите и да хвърли целия проект в хаос.
По-специално Унгария придоби репутацията на страна, която блокира санкциите, докато не осигури противоречиви отстъпки, някои от които са в полза на интересите на Кремъл.
За да успокои опасенията на Вашингтон, Брюксел предложи да се удължи периодът за подновяване на замразените активи от шест на 36 месеца.
Докато повечето държави-членки са съгласни с необходимостта от бързо придвижване с многомилиардния кредит предвид финансовите затруднения на Украйна, Унгария изглежда не бърза. За Будапеща ключовата поправка на режима на санкции трябва да изчака до 5 ноември.
Одобряването на заема изисква квалифицирано мнозинство, но коригирането на санкциите изисква единодушие.
„Смятаме, че този въпрос – удължаването на руските санкции – трябва да бъде решен след изборите в САЩ. Това беше унгарската позиция“, каза във вторник Михали Варга, министър на финансите на Унгария, след министерска среща в Люксембург.
Варга твърди, че двамата кандидати за президент – Камала Харис и Доналд Тръмп – защитават два противоположни подхода за справяне с агресивната война на Русия и че блокът трябва да базира следващите си стъпки в зависимост от това кого избира американският народ.
Унгарският премиер Виктор Орбан не крие предпочитанията си към кандидатурата на Тръмп.
„Трябва да видим в каква посока ще се заеме бъдещата администрация на САЩ по този въпрос“, каза Варга пред репортери. "Можете да видите президентските избори и кандидат-кампанията: има два абсолютно различни начина за решаване на този проблем. Единият, в посока към мир. И (другият) продължаване към войната."
Министърът подчерта, че неговите колеги са имали "отличен разговор" за заема от 35 милиарда евро, но че "разбира се, трябва да изчакаме (до) ноември".
Говорейки от негова страна, европейският комисар Паоло Джентилони каза, че министрите са предоставили "квази-единодушна" подкрепа за изменение на режима на санкции, което той описа като "предварително условие", за да се даде възможност на американското участие на "равни части".
„Това е политическата част“, каза Джентилони, говорейки за „споделяне на тежестта“ между съюзниците от Г-7.
Дебатът около заема ще продължи и в сряда по време на срещата на посланиците на ЕС в Брюксел. В момента Унгария е ротационен председател на Съвета на ЕС и е натоварена със задачата да модерира сесията.