ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Броят на непридружените деца-мигранти, прекосяващи акваторията на Средиземно море при изключителен риск, се е увеличил повече от 2 пъти през тази година, сочат нови данни на УНИЦЕФ.
Доклад на агенцията за децата на ООН със заглавие „Опасност на всяка крачка” гласи, че 9 от всеки 10 деца, пристигащи в Италия са непридружени непълнолетни. Общо над 7000 такива подрастващи са пристигнали в Европа през първите пет месеца на годината. Причината за големия брой на децата-мигранти все още не е ясна, заяви Сара Кроу от УНИЦЕФ при представянето на доклада в Женева.
От януари 2589 човека са загинали в опита си да прекосят Средиземно море и много от тях са деца, гласят данни на Международната организация за миграция (МОМ). За цялата минала година тези нещастни случаи бяха 3770. Непридружените и разделени от семействата им деца са в особен риск от посегателства и експлоатация, основно от трафикантите, на които разчитат, за да стигнат до Европа, отчитат от УНИЦЕФ.
„Почти всяко дете, което пристигне на италианските острови Лампедуса или Сицилия има разтърсваща история”, пише още в доклада на организацията. Момичета и момчета наравно стават жертви на сексуално насилие и принудителна проституция. Някои от момичетата пристигат в Европа бременни. „Никога не бива да забравяме, че децата-мигранти са преди всичко деца, които не носят отговорност за страданията си и имат всяко право на по-добър живот”, заяви Мари-Пиер Поарие, специален координатор на УНИЦЕФ за миграционната криза в Европа.
Очаква се с идването на лятото в Европа, броя на рискуващите преминаване през морето от Африка и Близкия изток, отново да нарасне. В момента има 235 000 бежанци в Либия и още 956 000 в субсахарските страни. Много, ако не всички, се надяват да стигнат до Европа, се отчита в доклада.
„Децата-мигранти са преминали през война, преследвания, мизерия и отвратителни пътешествия. Дори когато стигнат до дестинацията си, те все още имат нужда от защита, образование, здравеопазване и консултации. Трябва да бъдем на тяхна страна”, заявиха още от УНИЦЕФ.