Употребата на наркотици пада, но нови и потенциално смъртоносни „легални наркотици“ се появяват все по-често
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Въпреки че използването на традиционните наркотици, като хероин например, намалява, все по-често се появяват нови и потенциално смъртоносни „легални наркотици“, сочи нов доклад на ЕС, цитиран от AFP.
Общо 101 нови психоактивни субстанции са засечени в ЕС миналата година. За сравнение, през 2013 г. броят им е бил 81. Това означава, че в момента агенцията на ЕС по наркотиците проследява над 450 „легални наркотици“, повечето от които са идентифицирани през последните три години.
„Разпространението на тези наркотици изглежда е слабо, но дори ограничената употреба на тези субстанции може да бъде обезпокоителна, заради силната токсичност на някои от тях“, се казва в доклада. Легалните наркотици съдържат химични субстанции, които наподобяват ефектите на нелегалните наркотици, като кокаин или екстази, но все още не са забранени.
Много от субстанциите се закупуват онлайн. Агенцията е идентифицирала около 650 уебсайта, продаващи легални наркотици на европейците. Много от сайтовете използват виртуални валути, като биткойн, за да избегнат властите. „Ръстът на онлайн и виртуалния пазар на наркотици изправя властите и политиките за контрол над разпространението на наркотици пред сериозно предизвикателство“, се казва в текста.
В него се посочва, че са налице относително положителни знаци по отношение на традиционната употреба на наркотици, най-вече при хероина, при който се наблюдава стагнация в търсенето. Броят на хората, потърсили лечение за зависимост от хероина, се е понижил над два пъти от 59 000 през 2007 до 23 000 през 2013. Около половината от 1,3 пристрастени към хероина европейци са на лечение.
Същевременно, полицията залавя по-малко хероин. 5,6 тона са заловени през 2013 г., което е най-малкото количество от десетилетие насам. Това е смятано за признак за спад в трафика. Агенцията обаче предупреждава, че увеличеното производство в Афганистан може да доведе до увеличаване на доставките в Европа. Трафикантите също разнообразяват маршрутите си, и сега трафикът преминава не само през Балканите, но и директно със самолети и кораби от Африка и Арабския полуостров.