Уроците от убийството на Виктория. Ще продължава ли държавата да се ръководи от медиите около "Капитал" и фейсбук?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Бойко Борисов е известен с факта, че още от първият си мандат силно се влияе от мнението на медиите. Особено привилегировани в това отношение са изданията от кръга „Капитал“, Нова и БТВ. Напоследък към групата, която с внушенията си променяше управленски, кадрови и политически решения, се присъедини и сайтът „Биволъ“.
Тази слабост на премиера бе умело използвана и всъщност четвъртата власт се превърна в първа. Фалшивите новини и инспирираните чрез тях скандали, поръчкови разследвания срещу фирми и лица, намесата на журналисти и финансирани от чужбина издания в политическите и икономически отношения изкривяват цялата обществена среда у нас.
Истинските проблеми, свързани с нивото на доходите, демографската криза, социалните фактори, пенсии, заплати, инвестиции отстъпват на манипулирани и провокирани от корпоративни и личностни интереси скандали. Подмяната на приоритетите в работата на институциите има пряко влияние върху цялото битие на българите. Малки групи от хора с осигурено финансиране използват социалните медии и провокират напрежение, което саботира самото съществуване на демократичната държава и работата на нейните механизми.
Натрапването на недоверие е един от основните похвати, които се използват. Примерите са много, особено напоследък.
Борисов доста се опари от доверието си в определени медии. Като се започне от сценката на „Господари на ефира“ и импулсивната прибързана намеса на премиера от Ню Йорк, мине се през провалената кандидатура за министър на транспорта Александър Манолев поради клеветите на „Дневник“ и се стигне да убийството на Виктория в Русе.
Последният пример е особено показателен.
Трагедията на една млада жена бе използвана не само за дискредитиране управлението на страната и лично на Борисов, но и за компрометиране на България пред света.Освен обичайните групи около Протестна мрежа и сайтовете Дневник, Медиапул, Клуб Z се включи и една странна колаборация.
Тя е между БСП и Демократична България, коалицията между зелените, сините и хората на Христо Иванов-Бойкикев. Всичките те в един глас обвиниха държавата, че тя е виновна и едва ли не е поръчала убийството на водещата в русенска телевизия Виктория Маринова. Преиначаването на истината, подмяната на личната и професионална биография на младата жена и превръщането й в разследващ корупцията журналист бе извършено от изброените по-горе медии.
Днес всичките лъжи и манипулации лъснаха. Стана напълно ясно, че това е чисто криминално престъпление, нямащо общо с нейната работа. Извратенякът е заловен, но какво ще стане с тези, които пускаха фалшивите новини?
Премиерът Борисов още ли ще вярва на писаниците на Капитал, Дневник, Медиапул, Клуб Z или на постовете във фейсбук на Ивет Добромирова и Мануела Малеева? Ще продължили ли да маха качествени хора и доказани професионалисти само защото са неудобни на Иво Прокопиев и Огнян Донев?
Дано този случай за пореден път му даде урок, че държавата не се управлява от медиите, а от политици и коалиция, избрани чрез избори от вота на народа. И работата на министър председателя е не сутрин да гледа телевизия, а да взима решения за политики, които ще подобрят бъдещето на българите.