Урсула фон дер Лайен: ЕС и САЩ трябва да намерят решение за митата върху стоманата и алуминия до 1 декември

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският съюз и САЩ трябва да намерят решение на спора за допълнителните мита върху стоманата и алуминия преди 1 декември. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след разговори в Брюксел с американския президент Джо Байдън, предава германската информационна агенция DPA, цитирана от "Фокус".
„Уверена съм, че ще намерим решение“, заяви Фон дер Лайен на пресконференция след срещата на върха ЕС-САЩ.
През октомври 2019 г. администрацията на Доналд Тръмп, тогавашен президент на САЩ, наложи мита от 25% върху стоки от страни от ЕС на обща стойност около 7,5 млрд. долара. На 9 ноември 2020 г. Европейският съюз отговори на тази стъпка, като въведе свои тарифи върху селскостопански и индустриални стоки от САЩ на обща стойност 3,4 милиарда евро (около 4 милиарда долара) годишно.
През март обаче председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и американският президент Джо Байдън постигнаха споразумение за замразяване на взаимните мита за период от четири месеца.
С приемането на решението „ние прилагаме онова, което устно подкрепихме в усилията си за възобновяване на трансатлантическите отношения“, каза европейският комисар по търговията Валдис Домбровскис. Решението ще засегне всички продукти, от производството на стомана до продажбите на бърбън.
В допълнение към прекратяването на мерките двете страни започнаха преговори „за разрешаване на свръхкапацитета в производството на стомана и алуминий в света. Създадохме условия за разрешаване на проблемите преди края на годината“, подчерта Домбровскис.
Той добави: „ЕС не застрашава националната сигурност на САЩ. Но изкривяванията, създадени от глобалния свръхкапацитет на стоманата и алуминия - в голяма степен задвижвани от трети страни - представляват сериозна заплаха за икономиките на ЕС и САЩ - които са ориентирани към пазара“. Заедно ЕС и САЩ ще бъдат в по-добра позиция да се справят с Китай, възприет като частично отговорен за проблемите на световния пазар на стомана.



