Учебната година започва. Ето с какви правила в условията на коронавирусната пандемия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес се открива новата учебна година. Занятият стартират присъствено с маски в общите помещения, но не и в клас. Тази година се очаква да бъде трудна за ученици, учители и родители заради възможността от зараза в училище с COVID-19.
Близо 59 000 деца ще са в първи клас тази година. Очаква се обаче около 300 деца да изберат да се обучават дистанционно вкъщи по различни причини, съобщкава БНТ.
Тържества в двора на училищата днес ще има само за учениците в първи, пети и осми клас. Ако пети клас не е новосформиран, тържествата отвън ще са само за първи и осми клас.
Останалите ученици ще влизат в стаите и там ще ги запознават с правилата за безопасност.
Два вида мерки начертаха от министерството за училищата: задължителни и препоръчителни
Сред първите са дезинфекцията на училищата, дистанцията, носенето на маски, миенето на ръцете, уведомяването на родителите дали в училището има болно дете.
Вторите пък всяко училище определя само.
Ето някои от мерките, които трябва да се спазват през тази учебна година:
- няколко различни входа, през които да влизат различните етапи /начален, прогимназиален, гимназиален/ без учениците да взаимодействат помежду си
- температурата няма да се мери задължително на входа, защото ще забави влизането в час
- в класните стаи учениците няма да носят маски
- във всички общи части на училището /коридори, стол, тоалетни, учителска стая/ всички ще носят маски
- началните учители няма да носят маски в клас
- учителите от горния етап ще са с маски или шлемове в час, защото влизат в различни класове
- някои училища ще се лишат от кабинетната система и учениците ще учат само в една стая
- в коридорите на училището децата ще се движат така, че отделните потоци да нямат контакт помежду си /движение само отдясно или коридор, разделен на две от ограничители/
- столът на училището ще е разделен с плексиглас на две /децата ще влизат от едната страна, ще взимат храна, ще сядат в обособен сектор, а после ще излизат от другата страна на помещението/
- където има възможност в началния етап класовете ще се разделят на две /на чин ще стои по едно дете/
- междучасията ще започват по различно време, за да не се струпват деца в общите помещения
- ще има класни стаи на открито
- ще се подготвят т.н. "изолатори" в училищата, където децата със симптоми за около час ще изчакват родителите си /следващата крачка е преглед от личния лекар/
- задължително тестване на деца за COVID-19 няма да има, ако се наложат тестове на учители, те ще са за сметка на държавата.
Възприет е принцип отделните класове да не взаимодействат помежду си. Така, ако дете се разболее, в 14-дневна карантина ще излезе не цялото училище, а отделният клас.
При евентуално заболели учители и недостиг на кадри в училищата ще преподават и студенти.
Заради настояването на родители с промени в Закона за училищното образование беше решено ученик да има правото да се обучава в електронна среда вкъщи повече от 30 дни. Тези деца ще се обучават чрез виртуална класна стая като ще се изградят училища - центрове на дистанционно обучение. Там ще се създадат временни класове.
Учебната година започва присъствено като при необходимост в рамките на 24 часа ще се преминава към дистанционно обучение.