ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) са разработили най-леките соларни клетки, създавани някога, пише Popular Science, цитиран от "Фокус". Устройството е все още само доказателство за осъществимостта на концепцията, а ключът към направата на толкова тънки и леки клетки е уникалният метод на производство.
Обикновено соларните клетки се състоят от пластове от фотоволтаични материали и субстрат – материал, върху който слоевете се нанасят, най-често стъкло или пластмаса. Вместо да изработят всеки пласт поотделно, а след това да го нанесат върху субстрата, учените от MIT са направили трите компонента на соларната клетка – клетката, поддържащия субстрат и защитното покритие, едновременно. Екипът е произвел субстрата и покритието от парилен, който е гъвкав полимер, а компонентът, поглъщащ светлина е от дибутилфталат (DBP). Изследователите отбелязват, че соларната клетка би могла да се направи от множество комбинации от материали и да се положи върху различни повърхности, като плат или хартия.
Колко тънка е всъщност най-тънката соларна клетка – около 1/50 от дебелината на косъм. За да онагледят постижението си, учените са поставили клетката върху сапунен мехур. Ефективността на устройството е шест вата на грам, което според MIT, е приблизително 400 пъти повече от ефективността на базираните на силиций соларни клетки. Предстои предизвикателството обаче лабораторният експеримент да се превърне в технология с практически приложения.