ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изследователи от Университета на Южна Калифорния (САЩ) са използвали дистанционно наблюдение на Земята, за да проучат зоната на разлома на земетресението с магнитуд 7,8, което разтърси Турция и Сирия на 6 февруари 2023 г.
Анализът, публикуван в списание Seismica, сочи, че част от разлома е останала блокирана близо до региона на Пютюрге в Източна Турция, където геофизиците са регистрирали сеизмична активност без приплъзване по разлома, свързан с предишното земетресение. Това означава, че част от плочата е блокирана или заседнала, затова тя може да се премести в бъдеще по всяко време и да причини ново земетресение с магнитуд 6,8.
„Знаем за какво да се подготвим. Не знаем времето, но знаем къде може да се случи“, казва водещият автор Силвен Барбот.
Силните земетресения се предизвикват от движението на тектонските плочи. Плочите – бавно движещи се части от земната кора, притиснати една към друга, натрупват напрежение в продължение на десетилетия, векове и еони. Когато плочите най-накрая се плъзнат, енергията изтича под формата на вълни, които се разпространяват през земната кора.
Трусът с магнитуд 7,8 в Кахраманмараш (Турция) се случи на 6 февруари, последван от втори с магнитуд 7,6 по друг разлом западно от първия. Две седмици по-късно се случи друго земетресение с магнитуд 6,4.
„Видяхме на снимките на рухналите сгради, че някои от тях буквално са се превърнали в купчина отломки – казва Барбот. – Това означава, че дори бетонът се е разпаднал. Има вероятност това земетресение да е предизвикало по-силна вибрация, отколкото предполагат строителните норми.
Така че имаме регион, където можем да очакваме земетресение с магнитуд 6,8. Хората трябва да са готови за това. Но също и научната общност, защото това ни дава възможност да подготвим експеримент по мониторинг, за да видим как започва и завършва едно земетресение.“