ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кучетата, каквито ги познаваме днес, идват от Централна Азия, показва мащабно генетично проучване на учени от университета „Корнел“ в американския град Итака.
Видът на кучетата е един от най-разнообразния на планетата заради хилядите години на човешка намеса в неговото развитие. Началото на техния път от диви вълци, ловуващи на групи, до най-добрия приятел на човека обаче е започнало някъде между днешни Монголия и Непал, се казва в проучването, цитирано от Би Би Си. Д-р Алън Бойко и неговият екип са провели изследвания на ДНК-то на 4676 чистокръвни кучета от разпознаваеми породи, както и на 549 „улични“ кучета. Според изследователите именно безпородните животни са най-малко проучвани, но имат ключово значение за разнообразието на съвременните кучета.
Учените са се опитали да установят дали в различните краища на света независимо едни от други са протекли процеси по опитомяването на кучетата. „Ние проучвахме изключително дали има доказателства за многократни процеси по опитомяване. И както други групи, изследвали това, ние не открихме доказателства“, каза д-р Бойко. „Изглежда име един-единствен произход (на опитомяване), въпреки че има ситуации, при които се наблюдава... нещо като преливане на гени между вълци и вече опитомени кучета“, допълва той.
Изследователите са успели да установят точната родина на днешното куче като са проучили набор от гени, които се намират близо един до друг в хромозомите на животните. Моделите на тези близки гени са свързали необходимите генетичните маркери и са позволили на учените да определят с точност мястото на опитомяването – Централна Азия. Това обаче не е първият път, в който учени се опитват да установят по този начин родното място на кучетата.
Предишни изследвания са показали значителни разминавания - от Близкия изток през Източна Азия до Европа. Според д-р Петер Саволайнен професор към Кралския институт за технологии на Швеция, откритието на д-р Бойко и екипа му разкрива възможността да бъдат намерени отдалечени популации на кучета, които не са били засегнати от човешко въздействие и развъждане.