ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Учени от Калифорнийския университет в Бъркли са установили, че вулканичната активност на Марс е довела до формирането на океан на планетата преди около 3,7 млрд. години, съобщава Известия, като се позовава на изследване, публикувано в списанието Nature.
Специалистите предполагат, че появата на вода на Марс е свързана с формирането на вулканичните планини на Тарсис. Освен това процесите, довели до образуването на океан на Червената планета, са се случили няколко стотин милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега.
Според изследването, изригването на вулкана е било съпроводено с отделянето на газове, които са променили атмосферата на Марс, което, от своя страна, е създало условия за образуването на вода.
„Изследването ни показва, че океанът на Марс се е образувал по-рано, успоредно с долината Тарсис, и показва тясната връзка между еволюцията на океана на Марс и вулканичната активност на Тарсис, а така също и влиянието на тези процеси върху геологията, кръговрата на водата и климата на ранния Марс“, отбелязват учените.
Наскоро изследователи установиха, че за 3,7 млрд. години от Марс е изчезнало количество вода, което би стигнало за покриването на цялата повърхност на планетата със слой от 140 метра.
Някои учени защитават теорията, че вероиятно не цялото количество вода се е изпарило, и известни количества остават скрити в дълбините на Марс.
Превод и редакция: ПИК