ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Употребата на бетона е толкова широка, че вече не можем да си представим света без него. За съжаление производството на този полезен материал носи приблизително 5 процента от парниковите емисии. По тази причина учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис са решили да разработят алтернатива, която има предимствата на бетона, но в по-щадяща за природата форма, пише Tech Times.
Резултатът от работата си изследователите са нарекли CO2NCRETE. Новият екологичен материла се базира на въглерод, уловен от пушека на комините.
Ди Ар ДеШазо, един от участниците в проекта, е решил да се включи, отчасти заради перспективата новият материал да промени климатичните политики. “Технологията е част от решението на проблемите, свързани с глобалните промени на климата, които са едно от най-големите предизвикателства пред човечеството през това столетие,” казва той.
Не за пръв път учени улавят въглеродните емисии, изхвърляни от електроцентралите, но това е първият опит уловеният въглероден двуокис да се превърне в нещо полезно. Следващата стъпка след разработването на CO2NCRETE в лаборатория е материалът да се направи комерсиално достъпен - екологичен бетон, който би могъл да се използва в реалния свят.