ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Фиброоптичните мрежи предлагат впечатляващи скорост за трансфер на информация в интернет, като на този етап най-големият им недостатък е ограничената дистанция, на която могат да се използват. Екип от изследователи на University of California, които специализират в сферата на фотониката намериха интересно решение на този проблем. В своите интересни експерименти те успяват да увеличат максималната мощност на сигналите, които се пренасят през оптичнaта интернет връзка, предаде SlashGear.
Учените извършват рекордно постижение като откриват как да изпратят сигнали на разстояние от внушителните 12 хиляди километра, без да се налага да използват никакви електронни регенатори. Отсъствието на тези компоненти не само допринася за високата скорост на работа , но и намалява значително цената за производство на подобна мрежа. Причината за това е че електронните регенатори трябва да се поставят на всеки приблизително 100 километра, за да може да работят правилно оптичните мрежи, пише digital.bg.
Успешният им експеримент е много любопитен, тъй като освен, че удвояват дистанцията те успяват да увеличат интензитета на сигнала с изумителните 2000%. Тестът им се възползва от идеята да се възползват от предимствата на няколко различни честоти и канали, които синхронизират в една работеща мрежа. Все още не знаем кога можем да очакваме масовото навлизане на тази уникална технология на пазара.