ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лично аз се съмнявам в психичното състояние на министъра на здравеопазването Петър Москов и мисля, че той трябва да отиде на преглед при психиатър“, избухна учителката по френски език в Хуманитарната гимназия и председател на СБУ - Благоевград Бонка Ичкова, разгневена от новата наредба на МЗ, според която всички педагогически специалисти подлежат на задължителен ежегоден медицински преглед за психични заболявания и отклонения, пише "Струма". Според чл. 5 на въпросната Наредба №4 от 24.10. т.г. на Министерството на здравеопазването в началото на всяка учебна година /в срок до 30 септември/ педагозите от училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностното развитие трябва да представят пред работодателите си документ за медицински преглед, удостоверяващ липсата на определени заболявания и отклонения, които застрашават живота и здравето на децата и учениците. В документа са посочени общо 9 болести и отклонения, несъвместими с учителската професия.
Длъжност на педагогически специалист не може да се заема от лице, страдащо от шизофренно разстройство, афективни разстройства, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества (злоупотреба с алкохол и психоактивни вещества с последващи когнитивни и личностни промени); епилепсия - чести припадъци и промяна на личността, персистиращи налудни разстройства, свързани с личностна и поведенческа промяна, и др. Заболяванията ще се установяват от лекар специалист в съответната област - психиатър, доктор по нервни болести или медик с придобита специалност по пневмология и фтизиатрия.
На психотест подлежат и кандидатите за учители, които трябва да представят документ от медицински преглед, издаден до три месеца преди постъпване на работа.
Текстовете в наредбата разбуниха духовете сред гилдията и синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ настоява за оставката на министъра на здравеопазването. В открито писмо до П. Москов синдикалистите искат отмяна на въпросния член №5, който според тях дискриминира учителите по професионален признак и им вменява унизителното задължение за ежегоден психически преглед - задължение, на което не подлежат нито лекари, нито адвокати, нито депутати, министри и др. И досега всеки учител, заемайки длъжността на педагогически специалист, удостоверява своето физическо и психическо здраве със съответното медицинско удостоверение за работа. Това е традиционна практика за всички професии от публичния сектор и е гаранция, че ако съответният учител има психическо заболяване, той не може да заема тази длъжност. Така изписан обаче, чл. 5 от горепосочената наредба навежда на мисълта, че всички учители имат психологически проблем и е наложително да доказват всяка година своето душевно здраве, пише в писмото на синдикалистите, в което те заявяват, че ако не бъде отменен скандалният чл. 5 от Наредба №4, ще обсъдят национални варианти на протестни действия.
Учителката по физика в Математическата гимназия в Благоевград Ирина Андонова, която е и регионален председател на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ - Благоевград, разкри, че наредбата е приета и вече обнародвана в „Държавен вестник” без никакво допитване до синдикатите и изобщо до учителската гилдия. Документът се появил по думите й от нищото, голяма част от колегите й не били запознати с него, а други разбрали от медиите. „Тази наредба е дискриминативна и хвърля поредното клеймо върху учителската професия”, заяви Андонова.
Любопитното е, че според мотивите към наредбата предварителните медицински прегледи ще се заплащат от лицата, кандидатстващи за работа, а периодичните ще са за сметка на работодателя, т.е. училището. „То ние нали сме вързали и цъфнали с тези делегирани бюджети, а сега училищата да плащат и за поредното безумие”, не скри недоволството си Б. Ичкова.
Все още педагозите гадаят дали само те, или и директорите ще минават на психотестове. Според някои учители ръководителите на учебни заведения са работодатели и като такива няма да минават на ежегодни прегледи. Според закона обаче школските шефове също са педагогически специалисти.
Шефът на 6-о СУ Димитър Арабаджиев е категоричен, че педагозите ходят периодично на профилактични прегледи /за сметка на училищата/, а образованието е най-контролираната система. „Смятам, че новото изискване ще дойде в повече на учителите. Те са интелигентни и с висока здравна култура. Никой не застава пред учениците в недобър здравословен статус”, заяви Д. Арабаджиев и допълни: „Крайно време е да бъдат прекратени инциативите, създаващи и водещи до дискомфорт на учителите”.