Феновете на Реал се гаврят с Лапорта, Барса отмъсти жестоко

14952
на 03.03.2023

С ироничен купон започна и завърши дербито на полуфиналите за Купата на Краля между Реал (М) и Барселона. Феновете, които влизаха на "Сантяго Бернабеу", показаха отношение по случая с обвинението в подкуп към каталунците и бившия зам.-шеф на реферите в страната Негрейра, както и към извънредната пресконференция, проведена от Техническата комисия на реферите съвместно с Испанската кралска футболна федерация.

„Корупция във Федерацията!”, можеше да се прочете на транспаранта им. Освен това феновете бяха раздали 500 банкноти с лика на президента на Барса Жоан Лапорта, подигравайки се с клуба. Барселона обаче успя да отмъсти жестоко, побеждавайки в първия мач от двубоя с минималното 1:0.

В първите минути на срещата доминацията на Реал беше тотална. Наставникът на Барса Шави ще е без няколко ключови играчи като Роберт Левандовски, Педри, Усман Дембеле, Андрес Кристенсен. Това само допълнително мотивира домакините да атакуват от първата минута, като Винисиус и Бензема изтормозиха Тер Щеген, но не успяха да вкарат. В 12-ата минута бразилецът центрира остро, а французинът вкара гол, който обаче бе отменен заради засада. В 24-ата минута бе даден жълт картон на Винисиус за това, че хвана Де Йонг за врата, докато стадионът вреше и кипеше.

Само секунди след това Франк Кеси се разписа за каталунците, но и неговият гол беше отменен след консултация с ВАР заради засада. Барса все пак успя да открие резултата само минути след това, но с подарък - автогол на Едер Милитао. Последва опасен свободен удар, който Тони Кроос изпълни, но топката се озовава в ръцете на Тер Щеген след неуспешни опити на съотборниците му да я изстрелят във вратата на Барселона. Голът даде възможност на Барса да диша и каталунците се отърсиха от натиска на Реал, който беше задушаващ първия половин час.

В началото на второто полувреме Камавинга имаше опит за опасен удар, но стреля далеч отдясно на вратата на Тер Шеген. От началото на втората част до около 60-ата минута на мача Реал изпълни своя монолог в атака, но без генериране на чисти положения. Притискаше Барса, но не създаде реална опасност. Само в рамките на 5 минути реферът реагира различно на два фаула. Модрич удари в гърдите Маркос Алонсо, но нямаше наказание, а жълт картон получи Кеси за удар с лакът срещу Карвахал.

В последните няколко минути хитрият Карло Анчелоти се опита в трети мач да вкара жокера си Алваро, който поне да изравни, но смелият залог да замени Модрич с младока не даде резултат. Шави отговори, вкарвайки спокойствие в средата на терена със смяната на Кеси със Серхи Роберто. В последната атака Родриго стреля опасно близо вляво от вратата на Тер Шеген, но неточно. В 92-ата минута втори жълт картон получи наставникът на Барса Шави Ернандес. Той няма да може да води тима си тази неделя срещу Валенсия.

Победата на Барселона е част от тенденция и клубен рекорд в турнира. Лидерът в класирането на Ла Лига не е губил на терена на испанския шампион Реал Мадрид в Купата на Краля от над 50 години. Последното поражение, записано от каталунците на терена на техния голям съперник в Купата на краля бе през сезон 1969-1970 г., когато мадридският отбор се наложи над Барселона с резултат 2:0 на четвъртфиналите. Реваншът, игран на "Камп Ноу", завърши 1:1 и така Реал Мадрид се класира за полуфиналите на надпреварата.
Оттогава Реал Мадрид и Барселона са се срещали 15 пъти в този турнир. През 1974 г. Реал Мадрид побеждава Барселона на финала с резултат 4-0 в мач, игран в Мадрид, на стадион "Висенте Калдерон". През 1983 и 1990 г. Реал и Барса отново играха един срещу друг в два мача на финала, но в Сарагоса и Валенсия. Каталунците надделяха с 2:1 и 2:0.

Три години по-късно, през 1993 г., двата гиганта на испанския футбол отново се дуелират в полуфиналите за Купата на краля на Испания. Те завършиха наравно на "Бернабеу" 1:1, а на Камп Ноу Реал Мадрид надделя с 2:1 и се класира за финала.
През сезон 1996-1997 Реал Мадрид и Барселона играят на осминафиналите. Каталунците печелят у дома с 3:2, а на "Сантяго Бернабеу" двата тима завършиха наравно 1:1.

През 2011 г. Реал Мадрид победи Барселона с 1:0 благодарение на гола на Кристиано Роналдо в 103-ата минута в мач, игран във Валенсия на "Местая". Година по-късно Барселона спечели в Мадрид с 2:1 в първия мач от четвъртфиналите. На реванша двата отбора направиха равен 2:2.

През сезон 2012-2013 Реал Мадрид и Барселона завършиха наравно на "Бернабеу" (1:1), в полуфиналния кръг. В Барселона Реал спечели с 3:1 и се класира за финала. През сезон 2013–2014 грандовете играха на финала за Купата на Краля. Мадридчани се наложиха с 2:1, благодарение на решаващия гол на Гарет Бейл в 85-ата минута.

Реал Мадрид и Барселона се срещнаха за последно в Купата на Краля през сезон 2018-2019, на полуфинал и завършиха наравно в Каталуния - 1:1. На връщане бандата от Камп Ноу се наложи с категоричното 3:0.

Сега с трепет и двата отбора чакат реванша.

САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за съботния ден: Успехът е с Овните, добри приходи за Козирозите
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)