ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Комисията за демокрация чрез право към Съвета на Европа, добила популярност като Венецианската комисия, е избрала настоящия конституционен съдия Филип Димитров за свой зам.-председател, съобщиха от Комисията. Той е представител на България в Комисията от 2017 година на мястото на проф. Евгени Танчев.
Изборите за ново ръководство са били проведени на 6-7 декември, а освен Димитров в ръководството влизат още двама и – Клер Бази-Малаури, член на френския Конституционен съвет и Реджина Кинер (Швейцария), професор на Конституционно и административно право в университета в Цюрих. За председател на Комисията е преизбран италианецът Джани Букикио. Венецианската комисия е избрала още Хердис Керулф Торгейсдотир (Исландия), Вероника Билкова (Чехия), Майкъл Френдо (Малта) и Талия Хабриева (Руска федерация) за членове на Бюрото.
Комисията предоставя правни съвети на държавите-членки и им помага да приведат своите правни и институционални структури в съответствие с европейските стандарти.
Филип Димитров е роден на 31 март 1955 г. в София. Завършил е право в СУ "Климент Охридски", като е специализирал в Уудроу Уилсон Център. Доктор е по политическите науки на НБУ (2010). Адвокат в продължение на 20 години (с прекъсвани между 1979 и 2015). Учредител и секретар на Български адвокатски съюз (1989 - 1990). Преподавател в Американски Университет Благоевград (2002 - 2008), Университет на Торонто, Канада (2007), Университет Кристофър Нюпорт, Вирджиния, САЩ (2008-2009), НБУ София (2015). Депутат в 36-то и 37-то Народно събрание и зам.-председател на 40-то Народно събрание. Посланик на България в ООН (1997 - 1998) и САЩ (1998 - 2002) и на Европейския съюз в Грузия (2010 - 2014). Премиер на България (1991 -1992). Доктор хонорис кауза на "Университета на Грузия", Тбилиси (2014). Автор на политически и политико-правни студии и исторически романи. Назначен за съдия в Конституционния съд от президента на Републиката (2015).
В качеството си на конституционен съдия Филип Димитров бе и сред четиримата "поддръжници" на обявената от колегите му за противоконституционна Истанбулска конвенция. Негови бяха и думите, записани в особеното мнение по конституционното дело, че "не съществува обаче никакво основание - поради страх от това, че някое правителство няма да си свърши работата или че някои родители се считат неспособни да възпитават децата си – да се обявява за противоконституционна международна конвенция, която не противоречи на никакъв текст или принцип на българската Конституция".
Припомняме, че преди около седмица представители на Съвета на Европа, както и евродепутати от Европейския парламент настояха всички държави, които до момента не са приели спорната Истанбулска конвенция да го направят.