ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристигна в Киев в израз на твърдата подкрепа на Евросъюза за Украйна. Тя разговаря с президента Володимир Зеленски, на когото заяви - "ние сме приятели завинаги".
Акцент в разговорите е бил напредъкът по пътя на Украйна към еврочленство, което президентът на Франция Еманюел Макрон е заявявал, че ще отнеме на Киев няколко десетилетия. Европейският съюз даде през юни на Украйна статут на кандидат за членство.
На третото си посещение в Киев от началото на войната Фон дер Лайен е обсъдила сближаването на икономиките на двете страни, като заяви желанието на Брюксел Украйна да увеличи доставките на електричество за Съюза, което би послужило, според нея, като начин за осигуряване на финансова подкрепа. Тя също така подчерта:
"Процесът по присъединяване на Украйна напредва добре. Подкрепяме ви по всички начин, по които можем. Няма нужда да казвам да ускорите процеса, защото вие го правите."
"Жизненоважно и необходимо е да се подкрепя Украйна с военното снаряжение, от което се нуждае, за да се защитава. Тя доказа, че може да го прави, ако е добре оборудвана. Това е общата препоръка към всички страни членки."
От украинското президентство съобщиха, че продължават ожесточените боеве в южната част на страната и там ситуацията остава "изключително трудна".


