ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В някои случаи фосилизирани полени се използват, за да се определи какъв вид растителност се е развивала на Земята с промяната на климатичните условия, пише "Дискавъри Нюз".
Доскоро пробите можеха да се датират обаче само до 500 хиляди години назад, което е относително тесен прозорец за изследвания. Учени в Австралия са открили метод за датиране и анализ на полени, намиращи се в пещерни образувания с всякаква възраст.
Новата техника е разработена в Мелбърнския университет. Изследователите определят възрастта на проби от пещерни образувания, а след това ги разтварят, за да проучат полените, съдържащи се в тях. Проби, взети в сухата австралийска равнина Наларбор разкриват детайли за растителността в региона преди 5 милиона години, когато там са падали четири пъти повече дъждове.

“Повечето проби не съдържат полени, което не е изненада, тъй като голяма част от сталактитите и сталакмитите се образуват в пещери без отвор към повърхността,” казва Кейл Снайдърмън. “Някои обаче съдържат фосилизирани полени, които разкриват каква растителност се е развивала в онези времена. По този начин ние сме в състояние да разширим познанията си за историята на климата в Наларбор.” Откритията са публикувани в журнала Proceedings на Националната академия на науките на САЩ.