BG EN

Франция ще забрани мюсюлманската дреха абая в училищата

СВЕТЪТ ДНЕС

Франция ще забрани мюсюлманската дреха абая в училищата

16263
на 28.08.2023
Франция ще забрани мюсюлманската дреха абая в училищата
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Франция ще забрани на учениците да ходят в училищата с абая - дълго покривало, традиционно носено от някои мюсюлманки, съобщи министърът на образованието Габриел Атал пред френската телевизия Те Еф 1.

препоръчано

В интервюто, излъчено по телевизията, той заяви, че ще проведе разговори "още следващата седмица" с директорите на училищата, за да им помогне да наложат забраната.

През последните месеци във Франция избухнаха разгорещени дискусии за това дали дрехите са религиозни символи и следователно трябва да бъдат забранени в училищата.

свързани новини

Законът във Франция, която е светска държава, налага строго разделение между държавата и религията. Смята се, че в 67-милионната страна живеят между 3,5 и 6 милиона мюсюлмани. Публичното показване на символи, считани за религиозни, многократно е предизвиквало спорове, особено когато става въпрос за исляма.

През 1994 г. е приет закон, който разрешава само дискретни религиозни символи в училищата. Десет години по-късно носенето на забрадки е напълно забранено в училищата, но кипата и кръстът не са.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от Възраждане (ВИДЕО) БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК