ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Chaos Computer Club (ССС), едно от най-старите хакерски общества в света и най-голямото в Европа, е завело криминална жалба срещу германското правителство и директорите на германските разузнавателни служби, пише Gigaom.32-годишната хакерска група обвинява правителството и три агенции в “незаконни и непозволени тайни шпионски дейности, в подпомагане и подтикване към такива дейности, в нарушаване правото на поверителност и възпрепятстване на правосъдието с поддържането и сътрудничество при електронното разузнаване на германските граждани от страна на американската Агенция за национална сигурност (АНС) и британската разузнавателна служба (GCHQ). ССС иска Едуард Сноуден да бъде привлечен като свидетел. Организацията настоява той да може да пътува безопасно до Германия, без риск от екстрадиция в САЩ.
Разузнаването е изключително чувствителен въпрос в Германия. Строгите закони, регулиращи шпионските дейности са базират на историческия опит на държавата, свързан с шпионските практики на нацистите и Щази. По време на Студената война в Германия са инсталирани няколко съоръжения на Агенцията за национална сигурност и американците все още се радват на близко сътрудничество с разузнавателните служби на Германия .
Документите, разкрити от Едуард Сноуден показаха, че АНС и партньорите й са събирали информация в огромни мащаби от Германия, както и че американската агенция е дала на германските си колеги достъп до системата XКeyScore, която им е дала възможност да проучват събраните данни.


