ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пространството около Халите в центъра на столицата се превръща в своеобразен сборен пункт за бежанци. Настанените в София са на свободен режим, което означава, че могат да се движат без ограничения в града. Така някои бежанци избират да прекарат деня си извън пренаселените вече центрове за настаняване и в търсене на занимания и работа.
Сирийците не са мнозинство в пространството около Халите. Тук се събират основно "опитните" бежанци. Ибрахим е роден в Мали, а е дошъл от Гана - още през март, но все още не е получил статут на бежанец. Казва, че българската държава има двоен стандарт за бегълците: "Искаме да се отнасят с нас така, както и със сирийците - да ни дадат статут и да ни дадат добро място за живеене - и ние сме хора като тях".
Казва, че някои софиянци се отнасят добре с него, други - не толкова.
"Пребиха ме в автобуса, не знам защо. Не съм направил нищо нередно, а те ме наплюха и започнаха да ме бият, защото съм тъмнокож", разказва 17-годишният бежанец.
В търсене на препитание в центъра идва и Садат: "Аз съм футболист, но каквато и възможност за работа да се появи... ще работя каквото има."
Отскоро градинката зад джамията става и спалня, и хол, и кухня и за няколко иранци.
"В София нямаме лагер, нямаме пари, нямаме хотел, спим тука в парка", споделя Педрум на 25 г. от Иран.
А ето кaкво споделят българи: "Има едно такова - и добро отношение, но и съмнение."
"Каквото имаме възможност - да им се помага - и държавата, и Европейският съюз."
И докато софиянци още се колебаят в оценката за новите си "градски", сирийчетата в градинката са категорични, че българската варена царевица си я бива.