Хамилтън ликува в Гран при на Великобритания

Формула 1

5198
на 14.07.2019

Люис Хамилтън спечели Гран при на Великобритания във Формула 1. Британският пилот на Мерцедес завърши пред своя съотборник Валтери Ботас.

Състезанието започна с драма на старта за холандеца Макс Верстапен. Още преди загряващата обиколка болидът на Ред Бул бе заобиколен от механици, които сменяха предното крило.

Самият старт бе силен за Валтери Ботас. Победителят от квалификациите блокира отлично атакувалия го в първи завой Люис Хамилтън, а зад тях Себастиан Фетел от Ферари изпревари Пиер Гасли от Ред Бул и спечели петото място от шесто на решетката.

Ботас влезе в бокса в 17-ата обиколка и това се оказа определящо.  Класирането се запази непроменено дълго време, като Хамилтън водеше на Валтери Ботас, а зад тях се надпреварваха Фетел, Верстапен, Шарл Льоклер и Гасли. Това обаче продължи до изпреварването на Льоклер срещу Гасли в 36-ата обиколка, а две по-късно Фетел се свлече назад в класирането на състезанието.

Германецът беше изпреварен от Верстапен, а в следващия завой той заби болида си в Ред Бул-а на холандеца с късно спиране. Хамилтън спечели с комфортна преднина от 24.928 секунди, а Льоклер завърши трети.

Британецът води с 39 точки пред Ботас на върха в класирането при пилотите след десет проведени кръга, акцентира "Топспорт".