ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът на Косово Хашим Тачи заяви, че няма да сътрудничи със специалния представител на ЕС по диалога между Косово и Сърбия Мирослав Лайчак, заявявайки, че неговата страна - Словакия не признава независимостта на Косово. Тачи каза по време на телевизионно интервю че би предпочел САЩ да поемат водеща роля в диалога с Белград, цитира думите му косовският вестник Gazeta Express, цитиран от "Фокус.
През март специалният представител по външната политика на ЕС Жозеп Борел назначи бившия министър на външните работи на Словакия Мирослав Лайчак за специален представител за диалога между Косово и Сърбия. „Процесът на диалог не е конкуренция на политиците в Косово. Нуждаем се от единство. Надявам се на пълна координация с Хоти като премиер. Ще играя своята конституционна и правна роля. Не ми липсват срещите със сръбски лидери. И вече заявих, че няма да ходя на разговори в Брюксел. Това е така, защото г-н Лайчак даде да се разбере, че той не признава Косово и няма да отида и да преговарям в процес на диалог между Прищина и Белград “, каза Тачи и добави, че Лайчак нарича Косово само като Прищина. „Казах на Лайчак:„ Би било хубаво, но няма да успеете, ако не се отнасяте към Косово като към независима и суверенна държава “, каза Тачи. Той каза също така, че ЕС трябва да либерализира визите за Косово, за да си върне доверието в институциите на ЕС.
На въпроса на водещия, кой ще води диалога със Сърбия сега след назначаването на новия премиер Авдула Хоти, Тачи каза: „Ще играя конституционната си роля в преговорите, когато Косово се третира като независима и суверенна държава. Държавната йерархия е ясна. Но бих искал да видя г-н Хоти да продължи тези процеси в Брюксел. " Според Тачи Косово не може да успее в диалога без вътрешно сближаване и цялостен екип за преговори.
Той разкритикува бившия премиер Албин Курти и негов политически съперник за тайни преговори с Борел и Лайчак и за обтягане на отношенията със Съединените щати. „Те обмениха идеи за диалог и споразумение, а сега какво? Всичко е ставало на тъмно! Няма никаква прозрачност - каза Тачи. Според Тачи, Курти трябва да предаде доклад на новоназначения премиер Авдула Хоти относно обсъденото през последните три месеца между него Лайчак и Борел.
Тачи отрече изявленията на Курти, че той вече се е споразумял със сръбския си колега Александър Вучич да подпише сделка, заявявайки, че изявленията на Курти за тайна сделка с посредничеството на специалния пратеник на САЩ Ричард Гренел, са „просто параноя и конспирация“. Тачи каза, че Курти не е приеман във Вашингтон и го обвини, че предпочита да "преговаря с тези, които не са признали независимостта на Косово", а не със САЩ. Той каза също, че косовските лидери трябва изцяло да се доверят на ръководството на САЩ и администрацията на президента Доналд Тръмп и посредничеството на своя специален пратеник по диалога Ричард Гренел. „Водещата роля на САЩ в диалога гарантира споразумение, което ще укрепи държавността на Косово и ще отвори пътя на Косово да се присъедини към НАТО, ЕС и ООН”, заяви Тачи.
Президентът на Косово в своето интервю опроверга съобщенията, че е допринесъл за свалянето на правителството на Курти в в успешния вот на недоверие на 25 март. Според Тачи парламентът на Косово е решил с 82 гласа да свали доверието от правителството на Курти. Тачи също отрече намесата му във формирането на ново правителство, като заяви, че той е дал "само приятелски съвет" на косовския депутат Хаджи Шала от НИСМА в сряда преди гласуването на ново правителство. Шала каза, че ще гласува против формирането на ново правителство, но по-късно промени мнението си. Той каза на депутатите, че е бил убеден да гласува в подкрепа на ръководеното от Хоти правителство след посещение в неговия дом от президента Тачи и бившия премиер Рамуш Харадинай.