ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безсъние настъпва, когато човек не успява да си почине, защото спи прекалено малко или лошо. Резултатът от това се проявява по различни начини. Първоначално човек изпитва трудности при заспиването. Например безпокойство или страх. По-късно настъпват чести пробуждания през нощта. Сънят става неспокоен.
Нерядко хората се събуждат преждевременно в много ранна сутрин. Това обикновено е сигнал за депресия. Като противодействие на него се препоръчва приемане на хормона мелатонин, който се отделя нощем. Наричат го хормон на тъмнината. Той има съществена роля за настъпване на съня. Ако поради стрес се разстрои ритъмът на отделяне на мелатонин, веднага се стига до безсъние. Освен това с възрастта концентрацията на сънотворния хормон в организма спада. Той има най-високо ниво при малките деца. Затова и те спят най-продължително. У хората над 60-годишна възраст мелатонинът е доста понижен. Много учени смятат, че този хормон е в основата на болестите, свързани със старостта. Естествено, лечението с него трябва да се определя от лекар. Важно е също да се открият и отстранят всички причини за безсънието.
Самолечението със сънотворни таблетки в повечето случаи води до пристрастяване, има временен ефект и е най-добре да се избягва. Понякога помагат иглотерапия, билки, хомеопатия.