ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Връзката между кучетата и хората е необяснимо силна, пише The Verge, цитиран от "Фокус". Въпреки че принадлежат към напълно различен вид, ние се отнасяме с тях като с членове на семейството, а те изглежда наистина ни обичат. Оказва се, че когато хората гледат в очите четириногите си приятели, нивото на окситоцин се увеличава, а това е хормонът, свързан със социалните връзки и любовта. Нещо повече, когато кучетата гледат стопаните си в очите, нивото им окситоцин се увеличава по сходен начин. Откритието предполага, че реакцията може да се е развила едновременно при хората и кучетата в процеса на одомашняване. Това може да обясни защо хората и кучетата се привързват така силно.
“Резултатите показват, че хората може да изпитват чувства към кучетата си, подобни на тези, които изпитват към членове на семейството си”, се посочва в изследването, публикувано в журнала Science. Учените са провели два експеримента. При първия са сравнили нивата на окситоцин в урината на 30 кучета и собствениците им преди и след 30 минутно общуване. Изследователите са измерили колко дълго кучетата и стопаните им са се гледали и колко често са се докосвали. След това екипът е провел същия опит с вълци и собствениците им. Вълците са били отглеждани от хора през целия им живот. Идеята е била да се направи сравнение с близки до кучетата животни, които не са одомашнени. Учените са установили увеличени нива на окситоцин при кучетата и стопаните им. Това обаче не се е случило при вълците или собствениците им.
При втория опит друга група от 27 кучета е трябвало да подуши разтвор, съдържащ окситоцин. Това не повлияло на мъжките кучета, но след въздействието женските са прекарали повече време, гледайки стопаните си. В същото време нивото на окситоцин на стопаните им се увеличило над нормалното при игра с получилите “допинг” женски кучета. Не е ясно защо женските кучета са били по-податливи на ефекта от окситоцина. Възможно е това да се дължи на факта, че женските са по-чувствителни към изкуствената форма на хормона.
Повишаването на нивата на окситоцин при хора, когато гледат кучетата си в голяма степен наподобява повишаването на окситоцин при майки, когато гледат децата си. Хората, които казват, че се чувстват удовлетворени от връзката човек-куче са склонни да гледат в очите четириногите си любимци по-дълго. Това означава, че в процеса на одомашняване кучетата са успели да се включат в хормонално взаимодействие, което преди това е било присъщо само за хората. Вероятно този биологичен и еволюционен “трик” им е осигурил място като “най-добър приятел на човека”.