ХРАНИТЕЛНИ ПРЕГРЕШЕНИЯ! Да пазим ли алкохолен пост между Коледа и Нова година?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В късия отрязък между Коледа и Нова година е добре да помислим за това, което вече сме сторили с организма си и какво му предстои. Празниците винаги са придружени с обилна трапеза, включваща какви ли не изкушения. Често сами ставаме жертви на лакомията си, защото „по празниците е позволено“ или просто не можем да устоим на всичките кулинарни шедьоври, които ни се предоставят.
Резултатът е налице - преяждането е факт и с тежест в корема търсим начин да се спасим от хранителните си прегрешения. Ето пет съвета, които ще ви помогнат да преодолеете дискомфорта след преяждане:
1. Приемайте повече течности от обикновено!
След прекаляване с храна в организма се наблюдава задържане на влагата. Това не е добре поради две причини: първо - натрупват се килограми, второ - от тялото не се отделят токсините и вредните вещества. Следователно за да се избавим от излишното количество течност, трябва да осигурим на организма нова влага. В продължение на 2-3 дни след преяждане е необходимо да изпиваме два пъти повече течности, отколкото сме приемали преди него. Най-добре е това да бъде обикновена вода, но прясно изцедени сокове и негазирана минерална вода също са подходящи. Не консумирайте напитки, съдържащи кофеин, и следете за количеството сол, което употребявате, защото солта задържа течностите.
2. Не пийте алкохол!
Той обезводнява организма, дава му излишни калории и допълнително натоварва всички органи. Въздържайте се от алкохол поне два дни след преяждане.
3. Не гладувайте!
Първото нещо, за което се сещаме след обилно хранене, е да се подложим на глад. За съжаление този подход натоварва организма допълнително, а продължителното лишаване от храна може да доведе до пълни метаболитни разтройства.
Най-правилно е да намалите количеството храна толкова, че да не усещате тежест в стомаха, но да се чувствате сити. Наблегнете на протеинови продукти - те ускоряват обмяната на веществата. Усвоявайки белтъчините, организмът отделя излишната вода. Препоръчват се храни със съдържание на целулоза (фибри): пълнозърнест хляб, хляб от трици.
Не яжте късно вечер. След вечеря тренирайте, разходете си или просто свършете нещо.
4. Физическо натоварване!
Ако редовно спортувате, отивайки във фитнес залата след преяждане, фокусирайте усилията си не върху аеробните упражнения, а върху силовите натоварвания (вдигане на тежести например). Това влияе върху запасите от гликоген в мускулите. Така въглехидратите, натрупани чрез обилното хранене, ще бъдат изразходени за попълването на гликоген.
5. Подготовка на организма преди преяждане
Ако знаете, че ви предстои някакво тържество, събиране или друго мероприятие, на което сте сигурни, че няма да устоите на предлаганите изкушения, то е добре да подготвите организма си за обилното количество храна, което ще поеме. Ден преди събитието намалете мазнините и въглехидратите в менюто си. По този начин в организма ви настъпва енергиен дефицит, който ще набавите чрез предстоящото похапване.