Христина Христова: Политическата нестабилност се отрази негативно на пенсионната система
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Има за какво да се притесняваме и то точно за разходната част на бюджета".
Това е мнението на бившия социален министър Христина Христова. По думите ѝ бюджетът за тази година е бил напрегнат бюджет. Бяха предприети редица законодателни промени в разходната част, в социалната сфера, напомни тя и посочи, че има напрежение.
Христова констатира, че през последните 4 години има увеличение със 76% на средната пенсия, което дебалансира системата. Според нея това число е много сериозно за всяка пенсионна система.
А за минималната и максималната пенсия експертът уточни, че те са нараснали над 2 пъти.
"Получи се голям дисбаланс между приходи и разходи на пенсионната система и огромна зависимост на Държавното обществено осигуряване от държавния бюджет. В момента, по данни на Министерството на финансите, само за недостига на пенсии плащаме около 5,5% от БВП на страната", обяви тя пред БНР.
По думите ѝ проблемът с пенсионната система е голям. Единият фактор за това, който е много тежък и непреодолим на този етап, е демографската криза - застаряването на населението и броят на работната сила. Другият фактор, според нея, е един специфичен български фактор, който в последните години е имал много неблагоприятно влияние - политическите решения и законодателните промени.
"Тази политическа нестабилност се отрази много негативно на пенсионно-осигурителната система", смята Христина Христова.
Не може да не се актуализират пенсиите и да бъдат ощетявани хората, които добросъвестно десетки години са работили и са имали принос в системата, категорична бе тя. И добави, че въпросът е да се търсят начини за намаляване на разходите. Според нея трябва да се мисли за някакви лекове:
"Обикновено лечението не винаги е приятно. Обикновено е неприятно, може да бъде и болезнено".
Експертът смята, че на първо място трябва да се помисли за вноските, а на второ - за възрастта и стажа.