Христо Иванов коментира удачно ли е политическата квота във ВСС да се избира с квалифицирано мнозинство
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предложението на депутати от парламентарната група на БДЦ за промени в Конституцията, с които членовете на Висшия съдебен съвет да се избират с квалифицирано мнозинство от две трети от народните представители, може да има положителен, но и негативен ефект. Това коментира пред журналисти министърът на правосъдието Христо Иванов след участие в откриването на учебната година на кандидати за младши съдии и прокурори в Националния институт на правосъдието.
„Това е дългогодишна препоръка на Венецианската комисия. Аз многократно съм го предлагал като тема за размисъл на народните представители. Защото, когато ние се притесняваме, че парламентарната квота може да послужи за проводник на една твърде силна политизация, това е едно от очевидните средства да се справим с този проблем.
От друга страна очевидно потенциално води до възможности за блокаж. Трябва да се обсъжда това предложение със сигурност“, каза Иванов.
Попитан от ПИК за личното му мнение министърът отговори: „Не е въпросът в моето лично мнение. Въпросът е как ще се прилага. Всяко едно нещо може да доведе както до проблеми, така и да реши основни проблеми. Забележете, че ние ще обсъждаме предложението за избор с две трети на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет паралелно с провеждането на процедура по избор на състав на Инспектората към ВСС. Това, как политическите сили обосновават своите номинации, какви хора най-накрая ще излязат от тази процедура, в много голяма степен ще покаже дозрели ли сме за въвеждане на две трети или е по-добре да остане обикновено мнозинство. Защото дали това средство ще доведе до негативи или позитиви, зависи изцяло от демократичната ни зрялост като общество и като политическа класа. И в този смисъл е интересно това съвпадение на нещата“, заяви Иванов.
Според него, по подобен начин стои въпросът и с явното и тайното гласуване във ВСС, по който също не можело да има еднозначно мнение.
Другото предложение на БДЦ за изменение в Конституцията е, министърът на правосъдието да не може да председателства ВСС. На това Христо Иванов отговори, че не се запознал точно с внесените текстове, но че по принцип той винаги е подкрепял намаляване на правомощията на министъра, независимо дали той или друг ще заема поста. Иванов даде пример със съгласието му съдебните сгради да се прехвърлят под управлението на ВСС.
Все пак следвало да се има предвид запазване на баланса на властите, както и решението на Конституционния съд от 2003 г., за да не се навлезе в правомощия на Великото Народно събрание.
Христо Иванов отхвърли като медийни спекулации твърденията, че номинираният за генерален адвокат на съда в Люксембург Атанас Семов няма да бъде допуснат до изслушване заради връзкарство.
„Не. Няма такова нещо. Има насрочено изслушване за 30 октомври, тече процедура, комитетът си събира информация. Спекулациите, че е бил отхвърлен, са абсолютно необосновани... Има спекулации. Има хора, които доста дълго работят процедурата да се провали, анонимни сигнали, анонимни публикации в медиите – неща, които са ми познати и нас вас особено“, каза Иванов.