Христо Мутафчиев пред ПИК TV: Нека ни нарекат "артисти - терористи". Оставаме в стачна готовност, ако нямаме диалог с Денков и Василев за бюджета за култура

Епицентър

Христо Мутафчиев пред ПИК TV: Нека ни нарекат "артисти - терористи". Оставаме в стачна готовност, ако нямаме диалог с Денков и Василев за бюджета за култура

72282
на 22.09.2023
Христо Мутафчиев пред ПИК TV: Нека ни нарекат артисти - терористи. Оставаме в стачна готовност, ако нямаме диалог с Денков и Василев за бюджета за култура
Автор:   Цветан Фиков

Последвайте ни в Google News Showcase

Първо искам да честитя празника на всички независими Българи, а и на зависимите също защото те скоро ще се усетят и ще потърсят своята Независимост. Бюджетът за култура в размер на 0,4% са средно-срочна прогноза за 3 години напред. Това не означава, че в момента бюджетът за култура е 0,4%, в момента даже е малко по-висок, около 0,59, което също обаче е недостатъчно. Аз искам да отворя малко по-широко разговора, защото тук не става въпрос за бюджета на Министерство на културата, а става въпрос за "целева група култура", която би трябвало да е приоритет на всяко едно правителство. Всички сектори икономика, производство, металургията и здравеопазването трябва да са по някакъв начин приоритет на държавата, би трябвало да бъдат приоритет. Затова говорим за група култура, където бюджетът е 800 милиона лева. В тези пари влизат бюджетите на всички общини в България за култура. Така коментира предвидените средства в държавния бюджет председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.

препоръчано

Той уточни, че бюджетът на БНР, БНТ и парите които са бюджет изцяло на Министерство на културата също са в тези 800 милиона. За това за него е важно да се увеличи именно бюджетът за група Култура, където респективно е и министерството. 

"Аз подкрепям думите на министъра на културата, който вчера в интервю каза, че са необходими средства и ще се бори за това да се увеличат средствата с още 250 милиона лева. Смятам, че това е нормално и тези средства са необходими за изключително много дейности, които формират културните събития и културата на една държава. Когато говорим за култура, ние говорим и за музеите, галериите, библиотеките, читалищата и сценичните изкуства, както и сградите, в които се правят тези сценични изкуства", допълни Мутафчиев. 

По думите му в България има една много сериозна верига от културни институти, които са строени отдавна и целият този сграден фонд е собственост на държавата. Според него обаче, през всичките тези години никой не е влагал средства за реновиране на тези сгради и културни институти и тези сградни фондове са морално остарели и дори някои от тях са опасни за здравето на работещите в тях и за публиката която влиза в тях. 

"Тези средства не са необходими само за заплати на хората работещи в тази сфера. Тук става въпрос за средства, с които да могат тези институти да се превърнат в съвременни центрове, в които на публиката да и е кеф да влиза. Да може да получава онова, за което е влязла, и да се радва на успехите на българските творци, и да излиза удовлетворена, жива и здрава от тези сгради. 

По думите му тези 1 милиард и 50 милиона, ще са добра първа стъпка, която да покаже мисълта на правителството за българската култура. Според него това не е достатъчно, но ще покаже отношение на управляващите, че културата става приоритетна. Той отбеляза, че техниката на сценичните пространства в България отдавна е морално остаряла и на много места дори не работи. 

"Тази техника не е достатъчна да се създаде онзи продукт, с който ние да сме спокойни на сцената и да покажем на публиката, че сме част от Европа. Ние продължаваме да стоим по-близо до Анадола отколкото до Европа. Да не говорим, че дори в Турция театралните сгради и сценични пространства са така добре оборудвани и с такава съвременна техника, че направо влизаш в космически кораб. Там направо се чувстваш в друго пространство, тогава и хората на сцената се чувстват по съвсем различен начин", категоричен е председателя на Съюза на артистите. 

По думите му с този милиард и петдесет милиона, бавно и постепенно трябва да се приближим до 1% от БВП, който да отива за култура и за който настояват творците от години. Мутафчиев изчисли, че в момента 1% от БВП е в размер на милиард и 700 милиона, и че едва ли биха се справили и с тези средства, ако утре правителството реши да ги отдели за култура. 

"Отново подчертавам, не на Министерство на културата, а за целева група култура. По тази причина постепенното повишаване на средствата със смели стъпки и решения би довело дотам да се планират средствата още по-добре. Реално погледнато ние, творците, не желаем пари за заплати, ние искаме тези средства за дейности, за да можем да си вършим работата. Нашата работа е свързана с много други неща, които вече струват много, много пари. Да не говорим за цени на ток, парно, вода, за цените на материалите, желязо, дърво - все неща, които и Вие, като наш колега, много добре знаете, че са нужни за да се правят декорите на постановките", допълни Мутафчиев.

По думите му не може да се каже, че е по-доволен, но поне е по-спокоен, защото вижда мисъл в някаква посока. Той припомни, че преди време е направена и сериозна крачка, като са успели да се договорят с кмета Фандъкова да се увеличат средствата за заплати в общинските културни институции. 

"Показахме достойнството, честта си и упоритостта си като гилдия, да се съберем пред Столична община в деня, в който се гласуваше бюджетът. Смело мога да заявя, че това помогна политическите партии които са в СОС да гласуват бюджета с една от точките в него за увеличаване на заплатите на хората работещи в културните институти", смята Мутафчиев.

Той подчерта, че до момента нямат диалог с министър-председателя, нито с Асен Василев, като министър на финансите, но са готови във всеки момент на такъв, ако ги поканят. По думите му не е без значение, че на този етап министърът на културата има някакъв диалог с тях по тези теми, защото това е и неговата работа. 

"Стачната ни готовност си стои. Ние много бързо можем да се организираме и да излезем пред театрите и да спрем да работим. Дали обаче това е необходимо на нашата публика, на Министерски съвет, дали това е необходимо на министъра на финансите? Аз смятам, че не е и по-добре да се вслушат в предложенията на министъра на културата, който не иска пари за собствения си джоб, а иска средства за цял един сектор. Аз нямам нищо против да ни нарекат "артисти-терористи", ако след това седнем на масата на диалога и се разберем, защото средствата ги има в държавата и въпросът е да проявят повече прозорливост. защото, пак подчертавам, тук не става въпрос за заплатите на хората, които работят в сферата на културата, само. Тук става въпрос публиката да се чувства по-комфортно и уютно в съвременни театрални зали и като влезе в библиотека, те да бъдат реновирани, дигитализирани и обновени", заключи Христо Мутафчиев. 

Целия разговор гледайте във видеото:

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете Хороскопът на Алена за петък: Трудности заради роднини за Близнаците, възможни измами за Лъвовете
ПИК TV x
Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО) Нидал Алгафари посочи пред ПИК TV коя ще е изненадата на изборите: ГЕРБ и ДПС ще могат сами да направят кабинет, но... (ВИДЕО)
ново
Днес: 36
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК