Главният прокурор Сотир Цацаров днес е внесъл предложение за дисциплинарно наказание на градския прокурор на София Николай Кокинов. Това съобщи самият Цацаров на брифинг днес в сградата на Висшия съдебен съвет.
Предложението за дисциплинарно наказание е провокирано от установено нарушение на случайния принцип за разпределение на делата. Става дума за случая, в който е бил определен Георги Тафров за наблюдаващ прокурор по дело срещу длъжностни лица от НЕК за продажба на ток на чуждо дружество на занижени цени.
В рамките на производството ще се установи дали е вярно написаното върху кориците на делото, че Тафров е определен след указания от Върховната касационна прокуратура, както твърди Николай Кокинов. Засега става ясно само, че Христо Граматиков от ВКП, който е бил посочен като човека, дал указания, отрича това.
Междувременно днес главният прокурор потвърди, че апелативният прокурор на София Ангел Илиев действително е подал оставка. Това е станало във вторник - ден, преди да се проведе заседанието на дисциплинарния състав по производството срещу него. Причината за оставката е определението на СГС по мярката за неотклонение на прокурор Стойчо Ненков, в което съдът приема, че Илиев е упражнил натиск върху Ненков при разпределянето на делото САПАРД. "Може да съм сгрешил, може да не съм разпределял правилно, но никога не съм оказвал натиск върху Стойчо Ненков", е казал Ангел Илиев на главния прокурор. Илиев добавил, че подаването на оставка е най-достойният изход от създалата се ситуация.
Според Сотир Цацаров независимо от оставката на Илиев дисциплинарното производство срещу него за нарушаване на случайното разпределение трябва да продължи.