ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Задават се промени в управляващата коалиция, ремонтът отново стои на масата на премиера, след като кредиторите приключиха своя трети поред преглед на гръцката спасителна програма, а кабинетът сега е изправен пред трудната задача да реализира изисканите от него реформи, за да продължат траншовете по заемите за Гърция, съобщава в. "Катимерини".
Според вестника възможността за реорганизация е била обсъждана още в началото на септември, но тогава е надделяла логиката промените да бъдат замразени, за да не се забавя договарянето с представителите на кредиторите, тъй като основната цел на правителството е била да финализира възможно най-бързо третия преглед на програмата, който да проправи пътя за следващия транш.
Предполага се, че правителствените промени ще бъдат направени в началото на следващата година, най-вероятно след заседанието на Еврогрупата на 22 януари, когато се очаква да бъде одобрено и споразумението с кредиторите за този транш. Ремонтът ще предопредели и следващите планове на Ципрас и по-специално дали той няма да изненада и да поиска нов предсрочен вот, който най-рано можело да се очаква в края на 2018 г. или през 2019 г.
В. "Прото тема" алармира, че след постигната договореност на техническо ниво с кредиторите, сега правителството на Ципрас е изправено пред тежката задача да реализира доста непосилни реформи в енергетиката, приватизацията, да се справи с онлайн търговете с недвижими имоти, на които следва да се реши съдбата на лошите длъжници и да уреди въпросът с увеличаване на минималната ставка на ДДС.
С други думи, правителството е изправено пред необходимостта да изпълни 150 изисквания на кредиторите за реформи, за да доведе до край третата спасителна програма, чийто срок изтича през август догодина, но по нея кредиторите ще трябва да се произнесат още веднъж в рамките на предвидения за това четвърти преглед в средата на следващата година.
В. "Нафтемборики" цитира Кристин Лагард, управляващия директор на МВФ, която апелира за незабавно преструктуриране на гръцкия дълг. Това преструктуриране е наложително, за да може икономиката на Гръция да стане жизнепсобона, казва Лагард пред италиански вестник. МВФ одобри споразумението, но е необходимо преструктиране на дълга, който е неустойчив, допълва тя.