ЧАО, ЕВРОЗОНА! Ето какво ще последва, ако партията на емоционалния инфантил Кирил Петков бутне кабинета

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В последните дни слушаме заканите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", че непосредствено след излизането на дата за приемането на България в Еврозаната, ще внесат вот на недоверие към правителството.
Както всичко, което произлиза от партията с харвардска закваска, идеята сама по себе си е абсурдна. Тъй като да искаш да свалиш от власт кабинет, който току-що е постигнал исторически успех за страната, а тя е получила за това одобрение от Европейската комисия, ярко контрастира на уж евроатлантическата ориентация на малката коалиция.
Какво предстои за България след излизането на конвергентния доклад и как биха й се отразили евентуални размирици на политеческата сцена?
"Ако конвергентният доклад е положителен, влизането в Еврозоната ще има конкретна дата, но работата тепърва започва. Трябва да се направят всички контролни механизми да няма спекула, да има плавен преход между двете валути. Има да се приемат достатъчно закони.
Ако приемем, че кабинетът бъде свален след доклада, еврозоната ще отиде някъде в далечното бъдеще, защото няма да има кой да реализира нещата, които трябва да се направят. Това го казвам за онези политически партии, които твърдят, че целта на съществуването им е България да влезе в Еврозоната. Ако наистина е така, те трябва да крепят този кабинет поне докато България реално влезе в еврозоната и приключи преходът. При най-оптимистичните варианти това означава в началото на 2026 г. да влезем в еврозоната, а преходът ще приключи година след това. Т.е. до началото на 2027 г. те би трябвало да си седят на политическите седалища и да не правят резки движения", заяви пред "24 часа" Тошко Йорданов, председател на Парламентарната група на една от партиите в управляващата коалиция - ИТН.
Йорданов направи парарел между Росен Желязков и Кирил Петков като премиери. Настоящия ръководител на Министерски съвет определи като "хладнокръвен". "Успява да менажира коалиция с различни икономически разбирания. Не позволява конфликти и взима правилните решения. До момента като премиер няма издънки", смята Йорданов.
А за Петков каза: "Емоционален инфантил, който взима решения според това как се е събудил сутрин и какво е казал баща му. Магистрала "Струма" пред очите ми беше зачеркната, защото баща му казал, че не е хубаво да минава оттам. Присъствал съм на случката заедно с Гроздан Караджов".
По темата с бюджета, който депутатите приеха наскоро, Тошко Йорданов напомни, че допреди появата на Асен Василев в Министерството на финансите държавата харчеше толкова, колкото изкарваше.
"От Жан Виденов до Асен Василев държавата не е била на бюджетен дефицит, а на излишък. Да, имаш усещането, че не получаваш достатъчно пари, но не влизаш в дългове и покупателната ти способност всъщност е по-висока с ниската ти заплата преди 8 години, отколкото с изкуствено надутата ти заплата в момента, защото инфлацията ти е изяла парите.
Сега сме направили компромиси заради партньорите ни от БСП. Когато поемаш държава с изгребани и изхарчени пари, с ангажименти за увеличени пенсии и заплати, те трябва да бъдат платени. Тогава какъв ти е изборът, като нямаш пари, освен да вземеш заем? Правилното оттук нататък е тази спирала да се спре, да се мине постепенно, за да няма шок, към по-балансирани бюджети, към озаптяване на това безумно харчене в държавните сфери. Аз не вярвам нормален човек да си загроби семейството, взимайки да речем, бързи кредити, с ясното съзнание, че в един момент ще му почукат на вратата и ще му вземат апартамента. Това направи Асен Василев", констатира Йорданов.