Черешопроизводители от Югозапада скочиха срещу еднодневните трудови договори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Общо 42-ма граждани се срещнаха с Мая Манолова в изнесената приемна в Кюстендил в рамките на 1 час, но само 3-ма от тях бяха черешопроизводители. 7 души оставиха писмени жалби, входирани са и 3 колективни жалби.
“Проблемът не е в цената за килограм череши, а че 80% от продукцията ни ще остане по дърветата. Нямаме къде да я реализираме. Не са виновни изкупвачите, ние свикнахме да плюем срещу тях, в момента тези хора в Копиловци са единствените, които изкупуват череши. Но аз ги разбирам, те имат възможност да изкупят определени количества, разполагат с толкова мощности. Проблем са и еднодневните договори, аз примерно имам 50 берачи в градината, повечето от малцинствените групи, трябва да назнача 1 човек да ги обикаля от череша на череша да ги кара да подписват договори, което оскъпява допълнително продукцията ни”, коментира председателят на Сдружението на черешопроизводителите Ивайло Борисов.
“Друг проблем при малцинствата е, че много от тях дори нямат лични карти, защото са взели заеми и документите, предполагам, са им при лихвари. Освен това при заплащане на техния труд от 40 ст. за килограм за нас не остава нищо”, коментира Борисов, който има голям черешов блок на изхода на Кюстендил.
Според него еднодневните трудови договори свалят себестойността на черешите със 7 ст. за кг.
“Държавата също не оказва достатъчно подкрепа. По една от мерките получаваме на декар подпомагане от държавата в размер на 120 лева, а аз влагам по 250 лева. Няма никаква печалба. Изкупната цена трябва да бъде поне 1 лев, за да бъдем ако не на печалба, то поне да не сме загуба”, коментира още Ивайло Борисов. “Няма да се стигне до протести, но просто плодовете ще останат по дърветата и няма да се оберат”, добави още той.
С малък черешов масив се занимава Иво Велинов. “Аз нямам финансова възможност да ангажирам берачи на череши и предпочитам да си ги обера сам, тъй като цена от 40 ст. за килограм на берач ми е много. От другата година обаче мисля повече да не се занимавам с овощарство”, заяви Велинов.
“Цените на ранните череши бяха народни, но кампанията мина, без дори да бъде изкупен и един килограм. Символични количества заминаха за прясна консумация, останалите останаха по дърветата. Изпитваме затруднения и за берачи, колегите се питаме помежду си. Трудно се намират и 20 души.
Берачите са кът и заради изискването за еднодневни трудови договори. По-добре да ми останат черешите по дърветата, отколкото да ме глобят. Идват и проверяват, ако 10 са с договори, а другите не са, защото нямат лични карти да им ги подготвиш, и Инспекцията по труда те глобява 5000 лева на човек”, каза председателят на Сдружението на черешопроизводителите.
Санкцията за липса на какъвто и да било трудов договор е от 1500 до 15 000 лева за юридическите лица.
Покачва се напрежението около черешовата кампания в Кюстендил. За това алармира и омбудсманът Мая Манолова след срещата вчера в града под Хисарлъка. Стопаните са поставени в ситуация да търпят сериозни загуби, след като продукцията не се изкупува, а цените на плода са твърде ниски.
Манолова беше категорична, че без намесата на държавата хората от бранша са обречени на фалит, тъй като търпят сериозни загуби заради липсата на преработвателни предприятия и ниската изкупна цена на черешите.
“В момента наличните предприятия на практика извиват ръцете на черешопроизводителите, купуват под себестойност, защото в са в привилегировано положение на пазара”, каза Мая Манолова. Според нея крайно време е да има подкрепа от страна на държавата за предприятия, които да преработват произвежданата продукция. Освен това е необходима корекция в критериите на Министерство на земеделието и храните, с което при кандидатстване по проекти да се дават повече точки за райони, произвеждащи череши.
Мая Манолова беше категорична, че трябва подкрепа за инвестиции, подкрепа за сдруженията на черешопроизводителите, както и ясен и конкретен разговор за това на какво може да разчитат стопаните като подкрепа от страна на държавата.