BG EN

Швеция дефинира изнасилването по нов начин

СВЕТЪТ ДНЕС

Швеция дефинира изнасилването по нов начин

14715
на 02.07.2018
Швеция дефинира изнасилването по нов начин
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В Швеция  влезе в сила закон за съгласието за сексуален контакт. В него се смята за изнасилване всеки сексуален акт, извършен без експлицитно съгласие, дори и в случай на липса на заплаха или проява на насилие, предаде Франс прес, цитира Дарик.

Законът постановява, че човек е виновен в изнасилване, ако е извършил сексуален акт с друг човек, който не е участвал в това действие свободно. Преди това в шведския закон се говореше за изнасилване, когато сексуалният акт е придружен от насилие или извършен под заплаха.

 
Сега шведските съдилища трябва да са особено внимателни за това дали съгласието е било дадено чрез думи, жестове или по друг начин. Шведското правителство казва, че новият закон изпраща силен сигнал. То обяви, че ще отпусне 120 милиона крони (11,5 милиона евро) за борбата със сексуалния тормоз и сексуалното насилие.
 
Законът влиза в сила, след като Швеция бе разтърсена от движението "Аз също". "Това движение показа много силно, че има много работа за вършене в борбата срещу сексуалния тормоз и сексуалното насилие на работното място и в останалата част на обществото", разказа шведската министърка на равноправието на половете Лена Халенгрен.

  
Целта на новия закон е да промени поведението в една страна, в която равенството между мъже и жени е смятано за най-напредналите в света. Движението "Аз също" целеше да изобличи сексуалните агресии и се зароди след обвиненията в сексуални посегателства срещу холивудския магнат Харви Уайнстийн. През есента в Швеция над 10 000 жени от всички професионални среди излязоха с призиви срещу сексуалното посегателство.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
ОТ ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ! Съдия Дечев се отведе по делото срещу Петков и Божанов. Жандармерия продължава да пази Александър Йоловски и семейството му. Бившият министър пред ПИК: Надявам се на справедливост (СНИМКИ/ВИДЕО) ОТ ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ! Съдия Дечев се отведе по делото срещу Петков и Божанов. Жандармерия продължава да пази Александър Йоловски и семейството му. Бившият министър пред ПИК: Надявам се на справедливост (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 2
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК