Шефовете на затворените заради антракс заведения във Варна търпят големи загуби
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Собствениците на затворените заради антракс заведения във Варна търпят големи загуби. Това каза за Фокус Красен Костов, който е собственик на едно от десетте заведения, в които отново бяха открити спори на антракс и се наложи повторна дезинфекция на обекта.
Красен Костов посочи, че загубите му на този етап възлизат на над 60 000 лева, тъй като персоналът на заведението не е освободен, плащат се заплати и осигуровки, а реално заведението не работи. Само стоката, която е била унищожена, е на стойност 20 000 лева, допълни Красен Костов. Ако в понеделник резултатите от втората дезинфекция не отчетат наличието на антракс и заведението получи разрешение да работи, то може да отвори най-рано в сряда или четвъртък, тъй като няма никаква стока.
Красен Костов заяви категорично, че заведението работи само с регламентирани доставчици и разказа, че на 11 юли е закупил 30 кебапчета за персонала от въпросната транжорна в Аспарухово, тъй като обектът не предлага подобен асортимент в менюто си. „Тази транжорна също е сертифицирана и разполага с всички необходими разрешителни, затова и инспекторите ни откриха, защото ако фирмата нямаше документация, нямаше как да знаят кой е купувал продукция от този обект”, коментира Костов.
Инспекторите са пристигнали в заведението на 23 юли и са питали за партидата, закупена от транжорната. Собственикът е обяснил, че закупената продукция е била изконсумирана от персонала и не са имали никакви здравословни оплаквания. На следващия ден Красен Костов е изпратил служителите си на изследвания, но им е било отказано, тъй като инкубационният период е бил изтекъл. По-късно е пристигнала заповед и заведението е било запечатано, за да бъде извършена дезинфекция. Красен Костов изрази мнение, че първата дезинфекция не е била извършена правилно, тъй като се оказва, че в десет заведение са открити спори на антракс.
Извършена е втора дезинфекция с друг препарат в нужната концентрация, както е описано в предписанията на Българската агенция по безопасност на храните. Красен Костов посочи още, че по време на първата дезинфекция е било необходимо продуктите да се извадят от хладилниците, но това не е било направено. Собствениците не са били информирани също, че след първата дезинфекция и преди да бъдат взети проби от повърхностите е било необходимо те да бъдат измити.
Красен Костов допълни, че се консултира с адвокати и микробиолози заради загубите от създалата се ситуация. „Не вярвам държавата да ни помогне по някакъв начин”, допълни Красен Костов.