Шефът на "Александровска" проф. Борис Богов с остър коментар за паниката след жестокия удар на COVID-19: Има 40 000 легла в болниците, но страхът е голям
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Професор Борис Богов, директор на Университетската болница „Александровска“, поела първите удари на COVID-19, коментира пред Би Ти Ви има ли оптимизъм за състоянието на здравната система при дефицит на специалисти и легла и за това кога е възможно да се очаква успокоение на вилнеещата COVID-19 инфекция при 400 болници в Бъргария.
"40 000 са леглата в българските болници. Има обаче страх за откриване на коронавирусни легла. Звънят хора, които са уплашени, а не с реална нужда от активно лечение. По презумпция, защото съседът е бил болен, тези хора ще са по-сигурни, ако бъдат хоспитализирани. От това е проблемът", обясни той
Според него паниката е резултат и от информационните технологии. За София има достатъчен брой болници, но не всички са се отзовали на апела на министъра на здравеопазването. Всеки според своите компетенции трябва да прецени дали пациентът е за хоспитализация, или трябва да бъде отпратен. Александровска болница има две буферни зони, там бива преглеждан и диагностициран с RNK тест пациентът. Тяхната надежност е над 96 процента. Тези, които са за хоспитализация, им се прави и PCR тест.
За Александровска болница име 15 активни пациенти, трима от които са интубирани. Всички те са позитивни за COVID-19, обясни професорът. Има и по-леки. В Александровска болница има протокол за лечение, който може би се различава, но се действа със състоянието на пациента. Когато се налага, на пациентите се дават и кортекостероиди, също ремдесивир.
Плановите операци са преустановени, но няма върнати пациенти, каза професорът. Апелът ми е хронично болните да не стоят вкъщи, а да търсят помощ, каза Богов. Няма върнат пациент. Има записани 8 доброволци, лекари, а още шестима са изявили желание. Това са студенти, които могат да вършат сестринска и санитарна работа, поясни Богов.