Шефът на Народния театър Павел Васев пред ПИК и "Ретро": Върнах оставката на Сашо Морфов
Пенсионирам се, ще работя във винарска изба
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Цяла петилетка от историята на Народния театър „Иван Вазов” бе затворена на 15 декември, когато директорът Павел Васев официално излезе в пенсия. Любимият шеф на куп звезди от първата трупа реши да се оттегли точно 5 години, след като зае отговорния пост и бе един от малкото, по чието време нямаше скандали, а зрителите се върнаха в залите.
На кого оставя Народния театър, какво се случва с броженията сред артистите около назначението на Слави Бинев за председател на Комисията по култура в парламента и с какво ще се занимава в бъдеще, Павел Васев разкри за читателите на „Ретро”.
- Г-н Васев, от 15 декември официално влезе в сила пенсионирането ви. За жалост не се отказахте от заканата си да си тръгнете, както искаха много актьори в театъра...
- Защо закана? Пенсионирането е нормално и естествено събитие. В практиката ми няма случай да подведа колегите си, а най-малко любимите ми колеги от Народния театър. Нормално е да настъпи времето за пенсиониране на всеки човек и не виждам основание за любопитство по темата.
- По мнение на мнозинството от колегите ви има какво още да дадете на театъра. На кого оставяте трупата сега?
- Нямам понятие, защото не съм информиран кой от 16 декември ще ръководи. Не мога да препоръчам или да съветвам, защото нямам такива правомощия. Заместниците ми са трима, но дали някой от тях ще ме смени като временно изпълняващ длъжността, или друго лице, може да реши само Министерство на културата. Конкурсът може да се обяви веднага, но до провеждането му има поне три месеца. Едномесечен е срокът за изработване на концепции и подаване на документи. После се разглеждат от комисия, прави се събеседване и излиза решение за избрания кандидат. След него има 7-дневен срок за обжалване и едва тогава министърът има право да назначи новия директор.
- А в какво състояние предавате театъра? Когато говорихме в началото на сезона, имаше тежки финансови проблеми и признахте, че парите ще свършат в края на октомври, сега какво е положението?
- Така беше и имаше финансиране съгласно нормите на министерството. След това министър Рашидов проведе срещи с Министерство на финансите и въпросът беше решен не само за Народния театър, а и за всички трупи. Мисля, че тези дни средствата и за заплати, и за други разходи, ще отидат към театрите.
- Какво се случва с постановката на Сашо Морфов „Одисей”, която вече се репетираше, когато той взе решение да подаде оставка заради назначението на Слави Бинев за шеф на Комисията по култура в парламента?
- Репетира се с пълна сила. Той е депозирал молба за напускане, или оставка, както се нарича по-масово. Не съм приел тази оставка и съм написал резолюция „Не съм съгласен”, както е по кодекса на труда. Считам, че напускането на Сашо Морфов е най-голямата беда, която може да се случи на Народния театър. Оставката му е едно предизвестие според Кодекса на труда, че той би могъл след един месец, ако реши, да напусне. Но има време дотогава и мисля, че той няма да го направи. Той остава в театъра и се надявам да не настоява за оставката.
В последните 20 години човекът, който организира и движи театъра напред е Сашо Морфов и не мога да си представя, че ще напусне. Мисля, че е много по-важно Сашо да остане, отколкото аз или някой друг.
- А как приехте опасността от масова оставка, каквато идея имаха актьорите от Народния театър?
- Бях в чужбина по това време и веднага след като се върнах, събрахме дирекционния съвет на театъра и им казах, че от юридическа гледна точка няма такъв акт като колективна оставка. Всеки един от колегите трябва отделно да подаде молба. Но това е един морален акт, над 130 колеги се бяха подписали с имената си под този протест, готови и лично да подадат молби за напускане.
Но нашето общество вече се вслушва в гласовете на различието и отчитам, че това е нещо положително. Това показа и този случай и се радвам, че вече се вслушаме един в друг.
- Личното ви мнение по казуса със Слави Бинев какво е?
- Всички големи кризи в България са произлизали от неразумни действия на политиците. Както и всички войни, които са печелени от армията ни, а не от политиците. В историята ни пък се помнят хората на образованието, науката и културата. Вие знаете ли кой е министър на финансите по времето, когато Иван Вазов е министър на просвещението? Аз знам, но съм сред малцината. По-важното за хората е, че Иван Вазов е бил министър на просвещението и всички го познават.
В историята на България хората на просвещението са с по-значими действия и така ви обяснявам моето отношение по въпроса.
- В предния мандат на Вежди Рашидов одобрявахте действията му като министър, така ли е и сега?
- Когато Вежди стана министър за първи път, хората които се занимаваме с театрална практика, се срещнахме с него и му казахме какви са проблемите. Той ги разбра и започнахме стъпка по стъпка да ги разрешаваме. Промените бяха двустранно подкрепени и се случиха. Въведе се формула за постепенно нарастване на бюджетите в сферата на сценичните изкуства и тя заработи. Реформата измина първите си стъпки, а сега се надявам да продължат. Според това, което сме обсъждали тогава, сега предстои освобождаване на плащането. Това означава хората, които са на заплати, да получават нов тип възнаграждение, което да се формира свободно. Задържането им на щат ги унижава, защото средната им работна заплата е 583 лв. За сравнение в София средната заплата е 1118 лв.
- С какво ще се занимавате след пенсионирането си?
- Занимавам се главно с четене от ранна детска възраст, та чак досега. А вероятно и ще се занимавам със селско стопанство и лозарство.
- Изба ли ще отваряте?
- Няма да отварям, работя в една изба. Не съм технолог, защото това е голямо изкуство, но тази бранш ми е интересен и искам да се занимавам с това. Имам и много лични неща, които трябва да свърша, но все отлагам заради работата в театъра.