Шефът на НЕК проговори за оставката си и разкри: Ще дойде ден, в който да нямаме 1 киловат за бизнеса

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подадох оставка защото по принцип, когато станах изпълнителен директор, преди мен за 2 години се смениха 9 изпълнителни директори. И аз дойдох за малко. Когато имаше някакви проблем, за да покажа, че не си защитавам на всяка цена стола, си подадох оставката. Това заяви пред БНТ изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев.
Той отбеляза още: "Щеше да е предателство спрямо колегите, с които работих перфектно. Но аз доста разсъждавах върху атаките срещу НЕК. НЕК е обществен доставчик. Той доставя енергията на населението на България по решение на КЕВР. И НЕК няма да допусне да бъде застрашено по някакъв начин снабдяването на населението с електрическа енергия. НЕК издържа много студената зима 2017 г. и никой не беше застрашен със снабдяването с електрическа енергия. НЕК тази достави 2,3 мгвтч повече, отколкото бе разрешено от КЕВР".


"Миналата седмица се случи нещо. Беше блокиран свободният пазар в България. Представете си всички да произвеждат домати и да кажат - само 4-5 имат право да продават. И това беше направено миналата седмица. На борсата са приели един регламент, който е абсолютно неясен - че може на ден да има само 7 търга. И как става изкривяването на борсата. Когато се обяви покупка на енергия и когато нямаш възможност на борсата още 10 фирми да обявят покупка, можеш да потвърдиш тази енергия на този, който е обявил покупката... Аз също исках да участвам в този търг, защото пазарът беше блокиран. Скандалното е, че едни фирми блокират цялата борса", коментира шефът на НЕК.

"С атаката срещу мен искаха да се прикрият тези скандали и тези извращения на борсата, които станаха миналата седмица. Искаха да отклонят вниманието от едното и да го насочат в другото. Има ги фирмите - всички, които са се възползвали от тези ниски цени. Проблемът общо в България е следният. След като се опитахме да направим либерализиран пазар, ние така го освободихме, че за година беше изнесен ток за 10 млн. мегаватчаса. Скандалното тука е, че за този ток всички вие - аз като гражданин, фирмите в България сме платили над 700 млн. лева - платили сме и сме спонсорирали някого... Говорят, че няма пари в енергетиката. Ами тези 700 милиона, които ги събрахме със зверски усилия, ги изнесохме в чужбина", коментира Илиев.

Критиките на бизнеса за "рекордно високи цени" на електроенергията, той коментира така: "Тези цени са от преди дена... Цената на 1 юли в България е била по-ниска с около 10 евро от Румъния и Унгария".
"Търсенето и предлагането определя цените на пазара. Търговците писаха за това, че се извършва манипулация на борсата, но досега никой не му е обърнал внимание. В България имаме Закон за енергетиката, КЕВР, които определят правилата. Но никъде не се говори за свободен пазар, а само за регулиран пазар. Никой не защитава собственото производство - това, което трябва да осигури ток вътре в страната. При нас всеки си прави това, което иска. И може да дойде ден, в който ние да нямаме 1 киловат за бизнеса", заяви Петър Илиев.