Шефът на пловдивските джипита притеснен: В Украйна използват нискоефективни ваксини - там има огнища на диферит и полиомиелит, тези болести у нас ги няма, чели сме за тях само по учебниците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бягащите от войната в Украйна, които не желаят да им бъде предоставен статут на бежанец, няма как да се сдобият с личен лекар и да бъдат обгрижвани като негови пациенти. Това каза шефът на пловдивските джипита д-р Костадин Сотиров.
“Получилите статут на бежанец имат личен номер. С този номер ги записваме като наши пациенти и ги обслужваме. Проблем са тези, които не желаят този статут, а искат да пребивават като туристи в страната. За тях нищо не може да се направи. Да, много лекари сме част от списък, в който помагаме и извършваме безплатни прегледи на бежанци, но дотук. Без статут нямат право да запишат децата си в детска градина, да работят и т.н. Явно имат някакви доходи, с които да се издържат, докато решат какво да правят - да се връщат в родината си, да останат тук или да продължат към друга държава“, коментира пред "Марица" д-р Сотиров.
Той посочи, че джипитата са получили имунизационния календар, който се прилага в Украйна.
“Има много съществени разлики. Там се правят по-малко ваксини, по-малко като брой приеми. Използват се стари видове ваксини, които не ползваме поне от 20 години, тъй като са с ниска ефективност. Но дори и при този оскъден календар много от децата не са имунизирани и в Украйна има огнища на опасни болести. Има с какво да заменим тези ваксини тук, даже с по-добри, стига обаче да искат да се имунизират. Този, който е отказал да се ваксинира там, може да откаже да го направи и тук. Покрай антиваксърските кампании тук също има родители, които се отказват да имунизират децата си. Тоест има много деца, които могат да се разболеят - ако се внесе инфекция от Украйна, тя ще започне да заразява неимунизираните в страната. Но дори и тези, които са имунизирани, но са изпаднали в тежко състояние или пък пият лекарства, потискащи имунитета, при контакт също могат да се разболеят. Има възрастни хора, които са ваксинирани отдавна, а ваксините нямат 100-годишна давност“, обясни Сотиров.
Той уточни и, че в Украйна има огнища на опасни болести като полиомиелит и дифтерия.
“Проблемът е, че това са заболявания, които ние като лекари на практика не сме ги виждали, но заради масовите имунизации у нас са практически изчезнали. Ние ги познаваме само от учебниците", каза още шефът на пловдивските джипита и подчерта опасенията си, че така диагнозата ще се постави сравнително късно, а този момент не трябва да се пропуска.