Шефът на СЕМ Бетина Жотева за атаките на метежниците: Това е невероятен позор - всеки трябва да има свободата да изказва позиция! Резолюцията е писана от партийни функционери, дружинка сквернослови
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хората от протеста нямат никакво право да са агресивни срещу журналисти или гости в телевизионни предавания заради това, че са изказали мнение, каквото и да е то. Това с „Панорама” е невероятен позор. Слага страшно петно на тези, които твърдят, че се борят за свободни медии. Всеки има право на позиция и щом е поканен в дадена медия да я изкаже, трябва да е свободен да я изрази, а не да бъде хулен, че има такава. Независимо от позицията му. Това наистина не е славен миг на протестиращите.
С тези остри думи шефът на СЕМ Бетина Жотева коментира ситуацията с атаките срещу гости на предаването на БНТ „Панорама” след техни участия.
„С изстъпленията срещу журналистите по улиците не трябва да сме по-напред от 111-ото място по свобода на словото – допълни тя. –Така виждам нещата аз, за съжаление.
Тъжно е, но се надявам, че тези, които протестират, ще променят подхода си. Могат да протестират, но нямат право да не приемат хората с чуждо мнение. Трябва да бъдат уважавани тези, които работят независимо къде са. След като се стигна до там, че колегите от телевизиите си махат обозначителните знаци, за да няма агресия към тях, това е тревожен феномен. Колкото собствената ни съвест и личната ни свобода позволява, толкова свободно е и словото”.
Жотева говори за Експертният доклад за върховенството на закона и резолюцията на европарламента.
„Експертният доклад за върховенството на закона и резолюцията на европарламента нямат равенство и не могат да се слагат под една шапка – уточни тя. - Резолюцията е писана от партийни функционери, които преследват партийни дивиденти и вероятно ще ги получат. Тези резолюции се пишат не от експерти, а от партийни хора. Иначе подтискащо беше това обсъждане, не бе гордост. Някаква дружинка сквернослови. Не е сериозно. Добре, че социалистите написаха тази резолюция, че в Европа не знаеха какво става в България. Смешно е.
Докладът на Европейската комисия - там трябва да четем дума по дума. Каквото е написано в доклада за състоянието на медиите е вярно. И трябва моного сериозно да му обърнем внимание. Вярно е, че СЕМ е независим и те са го оценили. Само българският и полския СЕМ са конституирани от две институции – от парламента и президента. Повечето са или само от правителство или само от парламент. Франция е президентска република и президента Макрон назначава шефа на техния СЕМ”.
Бетина Жотева коментира и ситуацията със собствеността на медиите.
„Собствеността на медиите е страшен проблем – анализира тя. - Чакат се регистри и санкционен режим. Има медии, които спазват този закон и други, които не го правят. Въпросът е кой ще ги санкционира и защо не го спазват. Собствеността на медиите се използва в много случаи като форма на натиск върху редакционната политика и самите журналисти. В крайна сметка законът е на лице и България е единствената страна, в която има специално написан закон за това и той трябва да се изпълнява. Друго в доклада на Европейската комисия, и е тревожно, е за малките медии в провинцията, където има натиск върху местните медии от местните власти за едно или друго, като се използват средствата от ЕС за този натиск.
Смятам, че е крайно несправедливо големите медии да получават средства от ЕС на калпак.Те трябва да се раздават и на малките медии и онлайн издания. Но за да стане това, те първо трябва да влязат в регулация, защото има свръхрегулация от големите медии. Имат право да искат европейски пари, но пък в момента не подлежат на регулация. Това трябва да се промени.
Министерството на финансите пази фискалната дисциплина и ситуацията със средствата е тежка. СЕМ е хронически недофинансиран. Мога да покажа бюджетите от 2005 - 2006 година насам. Не е достатъчно СЕМ да съществува, само защото го изисква закона. Дали сме проект за бюджет, който е по-голям и се молим, надяваме се министъра на финансите да ни чуе. Защото можем да вършим много повече работа и да сме далеч по-полезни. Искаме да организираме някакво обществено обсъждане дали обществените медии изпълняват своята функции и как хората и журналистите могат и как се изпълнява тази обществена функция. Трудно е. Бихме заели някаква обществена позиция проактивна, докато сега сме изключително затворени в себе си, защото не можем да си позволим да го правим. Нужни са ни повече хора, повишаване на капацитета. Сега започваме да гледаме и платформите за видеосподеляне, а за това ни трябват хора с технологични познания и с познания по други езици. Можем да правим много неща и се надявам, че моментът е дошъл средствата да ни позволят да го правим”.