ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Продължава да пада възрастовата граница на учениците, които употребяват наркотици. Децата изпробват различни наркотични вещества още в 5-6 клас (на 11-12 години), като употребата им е най-разпространена сред тийнейджърите в големите класове - 11-12 клас. Стряскащ е фактът, че и в Благоевград вече има регистрирани случаи на деца, които продават наркотични вещества. Това каза Теменужка Любенова, председател на Областния съвет по наркотични вещества в Благоевград, цитирана от "Фокус".
Дилърите разполагат с достатъчно средства и ресурси, за да достигат много по-лесно до децата и да ги убеждават да пробват или да продават наркотични вещества, разказа тя.
„Схемите, чрез които учениците се въвличат са няколко. Понякога те сами отиват при дилъри на дрога, само предлагат се да работят за тях, за да изкарват допълнителни джобни. При други случаи децата получават безплатно първите дози, за които след това им искат пари. Предлага им се да играят комар, за да върнат дължимото, задлъжняват още повече, след което нямат избор и започват да продават на своите съученици”, обясни Теменужка Любенова.
Анкетно проучване сред благоевградските ученици показало, че над 20% от тях са пушили марихуана. Популярни са амфетамините и т.нар. „дизайнерска дрога”, която се продава в магазини или по интернет под формата на препарати срещу насекоми, соли за вана, билкови тамяни и други.


