ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Няма опасност за хората от чумата по свинете. Загробването на унищожените животни обаче е по-неудачно решение от изгарянето им. Това заяви пред Нова телевизия проф. Христо Найденски от Европейския орган по безопасност на храните и проф. Стоян Шишков, декан на Биологичния факултет и ръководител на лаборатория по вирусология.
„Инфекцията е много опасна и трябва да сме много внимателни – категоричен бе проф. Христо Найденски. – Мерките, които се предприемат, са адекватни. Вероятно има някакво оснвание за това, че се движат малко след вълната. Няма риск от инфекция при хората и те трябва да са спокойни. За това съм категоричен. Дори и такова месо да се консумира, след термична обработка вирусът не е опасен. Бих препоръчал 90 градуса термична обработка, да са достигне до вътрешността на продукта. Може и по-висока. Тъй като има вторична инфекция. Вирусът се адаптира към различините видове свине и поразява в най-страшна степен, но само прасетата. Правиха се анализи за вируса в Литва, Лативя и Естония, в Украйна, където се доказваше разпространение около 2 км на месец. При нас обаче разпространението галопира. И това може да се отдаде на различни причини. Инфекцията съществува. Хората, когато чуят че в Добрич има инфекция, на около 100 км започват да избиват свинете си. Така те внасят вируса в хладилниците си и те се запазват с години. Ако този човек си купи прасе догодина, там то може да прихване този вирус. Загробването е сигурен вариант. Вирусът не приживява дълго време в почва. Там се унищожава. Всеки индивид обаче има вторични фактори и инфекцията може да остане. Смятам, че изгарянето би бил по-добър варианнт, но екарисажи няма. Навремето имаше екарисажи, държавата бе покрита, имаше мрежа. Сега няма избор, няма екарисажи”.
„Опасността е месото да пренесе заразата – разясни професор Стоян Шишщов. - Самото месо може да се обработи термично, но в опаковката този вирус остава. Той е изключително издръжлив при външни условия. Издържа и на високи температури. Става дума за външни условия – 35 – 40 градуса. Когато присъства в дадено мъртво животно, може да се смеси. Самото човешко тяло го елиминира. Самият вирус няма възможност да атакува човешките тъкани и да образува инфекции и заболяване. Вирусът атакува само семейството на прасетата. При някои видове протича доста остро и, за съжаление, това са прасетата, които са отглеждани при фермерски условия. Този вирус е доказано, че може да се пренася през кърлежи. При комарите – не. Те не го пренасят. Важно е да се знае дали са обработвани огромните купища тор, които оставят свинете. В Германия, Испания, Франция за десетина години успяват да унищожат вируса. Има няколо основни фактора, които прилагат – обработките на торовети и, за съжаление, унищожаването на животните. Казва се, че 70 процента от животните в карантинната зона трябва да бъдат унищожени за справяне.
Тряба да се обърне внимание на унищожаването на труповете. Това загробване е неправилно. Липсват екарисажи. Далеч по-сигурен вариант е изгарянето, по-екологично чист вариант. За съжаление обаче няма екарисажи. Държавата трябва да действа и да започне да изгражда екарисажи. И то бързо да действа”.