Южна Корея отново е най-иновативната икономика в света, шведите изместиха Германия от второто място
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Южна Корея продължава да бъде най-иновативната икономика в света, но преднината на азиатската държава е по-малка, в сравнение с миналата година, става ясно от най-новото издание на Bloomberg Innovation Index. На второ място се нарежда Швеция, а Финландия се изкачва до топ 5 в класацията. В челната петица присъстват още Германия и Швейцария, заемащи съответно 3-о и 4-о място.
Страните са подредени по критерии, като интензивост на развойната дейност, производство с добавена стойност и патентна активност. България не присъства в Топ 50.
Най-интересните факти тази година са два- сребърният медалист Швеция успява да измести Германия от второто място, благодарение най-вече на сериозно подобрение по отношение на производството с добавена стойност. Освен това скандинавската страна се облагодетелства и от засилен фокус върху развойната дейност, която се стимулира и от държавно финансиране, насочено най-вече към малките фирми.
Този фокус помага на страната да укротява икономическите турболенции, обхванали Европа през последните години.
„В Швеция съществува сериозен фокус върху развойната дейност,“ отбелязва Линдхолм Далстранд, професор по иновационни проучвания в Lund University, цитиран от "Блумбърг". „Видяхме какво се случи в много други страни, които не се фокусираха върху това.“
Специфичната култура в Швеция, където на изключителна почит е индивидуализмът, също създава подходяща среда за иновации, коментира пред новинарската агенция Магнус Хенрексон - директор на базираната в Стокхолм часта фондация Research Institute of Industrial Economics. Личната амбиция е гаранция за това, че хората имат идеи и са готови да работят за тяхното изпълнение, с цел да натрупат състояние.
Най-големият губещ в класацията е Русия, чиято икономика пада с цели 14 места, до номер 26. Под влиянието на икономическите санкции и ниските цени на петрола, добрите резултати на страната по отношение на продуктивността и производството са се влошили сериозно, според индекса.
Измежду първите 25 страни в класацията най-голям спад отбелязва Япония, която пада до 7-мо място от 4-о през миналата година. САЩ отстъпва с една позиция - до 9-о място, а топ 10 затваря Израел.