"Юнайтед Груп" скочи срещу Кирил Петков по сделката за "Булсатком": Недопустима намеса на политик в работата на независим орган
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” Кирил Петков призова настоящия състав на независимата по закон Комисия за защита на конкуренцията да не взема решение за придобиването на „Булсатком” от United Group.
Изявлението на Петков беше направено часове след публикация, според която утре регулаторът ще одобри сделката.
Призивът идва и седмица след станалата благодарение на ПИК публично достояние среща между него и бизнесмена Спас Русев, който стои зад „Булсатком”.
„Ако това е вярно, че утре КЗК ще одобри сделката между United Group и „Булсатком” – това много ни притесни. Ако наистина вземе решение без никакъв коментар...”. На въпрос дали той иска КЗК да се мотивира, или да не вземе решение, Петков заяви: „Когато се знае, че регулаторите трябва да бъдат сменени и когато знаем, че става дума за докосване на хиляди български граждани и цените на тяхната телевизия…”.
Запитан защо повдигат проблема с ръководството на Комисията сега, при положение че ръководството ѝ е с изтекъл отдавна мандат, съпредседателят на ПП посочи: „Точно така - не трябва да чакаме нито ден повече”. След думите на Петков United Group излезе с позиция:
„Шокирани сме от изявлението, направено от г-н Кирил Петков, относно казуса „Булсатком”. По-рано днес г-н Петков спекулира с бъдещото решение на Комисията за защита на конкуренцията по повод тази сделка. Това е недопустима намеса от страна на политик в работата на независим административен орган.
Съгласно българското законодателство КЗК е напълно независима от правителството. Тя прилага конкурентното право и не се ръководи от политически съображения. Нейните производства са поверителни. Разглеждането на казуса „Булсатком” продължава и решението все още не е прието и публикувано.
Г-н Петков коментира потенциалното бъдещо решение, основано на слухове и предположения, разпространявани в медиите. По този начин г-н Петков се опитва да повлияе на бъдещото решение на независимия регулатор.
Това поведение нарушава българското законодателство и законодателството на ЕС.
В ЕС Европейската комисия винаги се е противопоставяла на всякакво политическо влияние при разглеждането на сливания и придобивания. Вярваме, че КЗК ще следва същия подход. Вярваме в независимостта на българските институции и в тяхната способност да се противопоставят на явната намеса на политически лидери.”
Миналата седмица ПИК засече Кирил Петков на среща със Спас Русев в лоби бара на столичен хотел. Разговорът на лидер от управляващата коалиция с известен лобист беше неглижиран от повечето медии. Петков мина с обяснението, че Русев е искал да разбере какво се случва в България.
Истината обаче е съвсем друга. В серия от публикации ПИК разкри, че срещата най-вероятно е била във връзка с предстоящото решение на Комисията за защита на конкуренцията относно сделката за закупуването на "Булсатком" от собственика на "Виваком" и Нова тв - "Юнайтед Груп".
Първоначално се предполагаше, че Петков ще опипва почвата за по-бързото реализиране на сделката. И днес, когато излезе информация, че утре КЗК ще одобри продажбата, изказването на бившия премиер, че е притеснен от това решение и е против него събуди доста подозрения.
Защо Кирил Петков се обявява против сделка, в която участва старият му приятел и познайник Спас Русев, с когото се видя на четири очи преди дни? Една от възможните хипотези е, че това е опит на Петков за кризисен пиар. Решението вече е взето и с това си изказване той иска да се разграничи от Русев след развихрилия се скандал.
Агенция ПИК научи сензационния подробности около сделката за "Булсатком", които разкриват съвсем друга хипотеза. И тя е, че Кирил Петков натиска Комисията за защита на конкуренцията да спре сделката. И го прави по настояване лично на Спас Русев. А с основата се крие една комисионна от 5-6 млн. евро, за която вече писахме.
Каква е схемата?
През септември 2022 г. Спас Русев купува "Булсатком" за 130 млн. евро. Парите са от заем, отпуснат му от "Юнайтед Груп", а договорката е през следващата година бизнесменът да продаде телекома на компанията с няколко милиона евро отгоре, които ще представляват комисионната му.
Така се стига до есента на 2023 г., когато Русев продава инфраструктурата на "Булсатком" за 90 млн. евро на "Юнайтед Груп". Самата компания трябва да бъде продадена на по-късен етап, като във втората сделка да се включи и комисионната на Русев.