BG EN

ЮНЕСКО: Много от убийствата на журналисти остават безнаказани

Европа

ЮНЕСКО: Много от убийствата на журналисти остават безнаказани

3641
на 02.11.2022
ЮНЕСКО: Много от убийствата на журналисти остават безнаказани
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Убийствата на журналисти по света остават все още ненаказани в много голяма част от случаите. Това констатира ЮНЕСКО и призовава лидерите по света да вземат мерки, за да засилят средствата за разследване и осъждане на извършителите на тези убийства, предаде Франс прес.

препоръчано

В периода 2020-2021 г. са убити 117 журналисти. Това е най-малко от 2008 г. насам, когато ЮНЕСКО публикува подобни данни за първи път. В свой доклад организацията обаче подчертава, че през настоящата година убитите журналисти са вече 66 към 30 септември.

През 2020-2021 г. най-смъртоносните за журналисти райони са били Латинска Америка и Карибите, и в по-малка степен Азиатско-Тихоокеанския регион. А през 2020 г. в Източна и Централна Европа не е имало никакво убийство на журналист, което се случва за първи път от 2007 г.

Парадокс - само 36 процента от журналистите са били убити в страни във въоръжени конфликти през 2021 г. 64 процента от убийствата на журналисти са станали в страни, които не се сблъскват с подобни конфликти.

В доклада се отчита нарастване на броя на журналистите, убити при размирици или протести - 6 за периода 2020-2021 г. спрямо 3 за периода 2016 г. - 2017 г.

ЮНЕСКО изтъква, че за журналистите няма сигурно място. От 117-те убити през 2020-2021, 91 са били убити извън работното им време, в домовете им, в колите им или на улицата, а не в рамките на специална мисия. Много журналисти са били убити и пред близките си, в това число и деца.

Делът на жените сред убитите журналисти е нараснал двойно през 2021 г., минавайки от 6 процента на 11 процента спрямо предходната година.

"Според новите данни на ЮНЕСКО безнаказаността в света за убийството на журналисти възлиза на 86 процента, което е спад с 9 процентни пункта през последните 10 години. Но това намаляване си остава недостатъчно, за да се пресече спиралата на насилието", предупреждава организацията.

Тя призовава да се вземат всички необходими мерки, за да може извършените престъпления срещу журналисти да бъдат разследвани и техните извършители - идентифицирани и осъдени.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 90
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК