Юристи сринаха Радев: Вижданията му за уседналостта нямаше да издържат в Конституционния съд
Според професорите Екатерина Михайлова и Пламен Киров отмяната на двойното гражданство е деликатен и труден въпрос
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Уседналостта, както бе предвидена в оттегления законопроект на министерството на правосъдиети на практика е била поискана от президента Румен Радев е на границата за допустимост от Конституцията. Личното ми убеждение е, че предложените текстове нямаше да издържат пред Конституционния съд, а и едва ли щяха да проработят. Това каза в студиото на БНТ Екатерина Михайлова.
От своя страна, проф. Пламен Киров се съгласи с Михайлова и направо определи предлаганите промени в Изборния кодекс като „противоконституционни”. „Уседналостта ви привързва към съответния район, където живеете. Не може да лишите хората от право да гласуват, Конституцията постановява равни права на българските граждани, независимо къде живеят”, допълни той.
Според проф. Михайлова, въпросът с двойното гражданство и евентуалната промяна на сегашното положение е доста труден и деликатен. „Едно вече предоставено право, което е действало много години е трудно да бъде отнето. Една промяна би засегнала не само сънародниците ни в Турция, а и тези в Европа, те са над 1 милион души. Сред тях има такива, които имат и второ европейско гражданство”, посочи тя.
Пламен Киров от своя страна припомни, че двойното гражданство е въведено още от тоталитарната държава през лятото на 1989 година. Той определи намеренията за отмяната му като „неотговаряща на поставената цел” и посочи, че има и други начини да се реши въпроса с гласуването на хората с български паспорти в Турция.