Юристът Борислав Цеков категоричен: Конституционно е мандатът да се върне незабавно!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Процедурата по чл. 99 от Конституцията има ясна философия и политическа логика. Нейната цел е съставяне на правителство, подкрепено от парламентарно мнозинство, а когато това това е невъзможно - бърз изход от създалата се политическа криза чрез незабавно разпускане на блокирания парламент и нови избори до 2 месеца.
Това коментира конституционалистът д-р Борислав Цеков по повод опитите на БСП да задържа третия мандат, за да обслужва интересите на Румен Радев и опитите му да превърне парламента в гумен печат за решенията на служебния му кабинет. Според юриста това противоречи на Конституцията, който Радев така или иначе вече покази десетки пъти по време на изтичащия си мандат.
Ето целия му коментар:
Когато е пределно ясно, че няма нужната подкрепа за съставяне на правителство с третия мандат, дори и разтегливите и до голяма степен произволни тълкувания, които се тиражираха тези дни - че нямало срок за представяне на кабинет и можело да се протака колкото поискат - са лишени от основания. Ако се водеха реални преговори за съставяне на правителство, протакането в тази ситуация би било конституционно търпимо - търси се парламентарен изход от кризата. Но преговори не се водят, има еднозначни заявления на парламентарните групи, от които е безспорно ясно, че подкрепа за правителство няма. Следователно, единственото конституционосъобразно поведение е незабавно връщане на проучвателния мандат, като неуспешен и след това също без протакане - укази на президента за разпускане на НС и насрочване на нови избори и за назначаване на служебно правителство. Всички други партийни калкулации - ама, да се приеме този закон или онова законче, излизат извън разума на Конституцията и обслужват единствено конюнктурни партийни цели и домогвания. Подобно поведение ерозира държавността и демократичната система!


