Явор Хайтов: 15 месеца слушаме само лакардии за съдебна реформа. Време е тя наистина да започне!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заместник-председателят на 43-ото Народно събрание и депутат от ЗНС във Врачанско Явор Хайтов попита новия правосъден министър Екатерина Захариева какво от управленската програма на правителството по отношение на съдебната реформа е изпълнено. Въпросът беше зададен в петък (12 февруари) по време на традиционния парламентарен контрол:
„Вече 15 месеца, откакто функционира това правителство. Какво предвиждате Вие да бъде изпълнено през следващата календарна година – настоящата 2016 г.? Аз си давам сметка, че Вие нямате този толеранс от 100 дни, който се полага на новоизбран министър и новоизбрано правителство, просто защото сте длъжна да влезете на високи обороти и наистина да започнете да правите нещо в този сектор”, попита от парламентарната трибуна Хайтов. Той напомни, че с решение №42 от 26 януари 2015 г. Министерски съвет е приел Програма на правителството за стабилно развитие на Република България за периода 2014 – 2018 г. Глава ІІ на този документ е посветена на сектор „Правосъдие”, понеже „проблемите там са най-тежки и българските граждани наистина се нуждаят от скорошни, бързи и незабавни промени в законите, за да усетят те наистина съдебната система в тяхна полза”, допълни Хайтов.
Министър Захариева, която наследи преди 2 месеца на поста подалия оставка Христо Иванов, заяви от парламентарната трибуна, че 2016 година е ключова за реформите в съдебната система. Тя подчерта, че това е една от основните цели и приоритети в правителството, която се очаква от българските фирми и граждани. Захариева припомни, че досега с голямо мнозинство в Народното събрание е приета актуализираната система за реформи в съдебната система: „В края на миналата година бяха приети правни документи от Конституцията и няколко законопроекти в закони намиращи се в съдебната система”, припомни още министърът на правосъдието. По думите й, трябва да се намали административната тежест в системата. Захариева допълни, че „броят на магистратите и съдилищата е изключително голям и не трябва да крием, че има такъв проблем”.
В репликата Явор Хайтов обяви: „От Вашия отговор чухме, че има работни групи, които работят – тоест Вие признахте, че няма готов краен продукт, който да бъде внесен, разгледан от нас, за да бъде подобрена цялостната картина на съдопроизводството в страната ни. Искам да Ви информирам, че от 15 месеца слушаме за работни групи, комисии, експерти и така нататък, но все нещо не се случва, за да имаме готов устройствен Закон за съдебната власт или най-важното – процесуалните закони, които очакваме с интерес.”
Заместник-председателят на парламента зададе два допълнителни въпроса към правосъдния министър. Хайтов попита дали трябва да бъде съкратен броя на административните съдилища, като по този начин се направи икономия и необходимо ли е да бъдат натоварени повече специализираната прокуратура и съд, както и военните прокуратури и съдилища, а и техните следователи.
След като получи отговори от министър Захариева, Хайтов я увери, че ще следи стриктно резултата от заседанията на работните групи, комиси и експерти, което ще бъде внесено като промени в Народното събрание. Той изрази неодобрение, че българската магистратура се подлага на някакъв тип наблюдение, тъй като „ще бъдат поканени и допълнително още външни експерти, които да наблюдават българските съдии, прокурори и следователи. Смятам, че това са едни от най-високо образованите български граждани. Те са влезли в Юридическия факултет с впечатляващи познания. Юридическото образование е едно от най-трудните в нашата страна. На практика с постоянната критика към съдебната система ние едва ли не огорчихме тези хора, като ги сложихме под графа може би най-некомпетентни или най-корумпирани, което мога да Ви уверя, че не е така”, обяви от трибуната Хайтов.
Той допълни:
„Българските граждани имат нужда от справедливост, от правосъдие, което, на първо място, да бъде достъпно до всички и най-накрая да започне прословутата съдебна реформа!"