ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Русия и Китай могат да поставят САЩ на колене, лишавайки ги от критични суровини,. Това отбелязва руското издание “Взгляд“, цитирани от „Фокус”, в обширен коментарен материал.
Съединените щати признаха критична зависимост от редица вносни природни ресурси и заплашиха да предприемат безпрецедентни мерки, за да не останат без тях, посочва изданието. Основните източници на спорове са редкоземните метали от Китай, уранът и титанът от Русия. С един удар Пекин и Москва могат да поставят американската индустрия на колене.
Съединените щати ще предприемат "безпрецедентни мерки", за да осигурят снабдяването със стратегически и най-важни видове минерали, каза американският министър на търговията Уилбър Рос във връзка с публикуването от неговото министерството на междуведомствен доклад за доставката на стратегически минерали, представен на президента.
„Стратегическите минерали често не се вземат предвид, но съвременният живот без тях би бил невъзможен. Въз основа на препоръките, изложени в този доклад, федералното правителство ще предприеме безпрецедентни мерки, за да гарантира, че Съединените щати няма да бъдат отрязани от тези стратегически полезни изкопаеми”, каза Рос.
„Малко вероятно е САЩ да могат бързо да премахнат зависимостта си от доставките на тези суровини от други страни. Отнема много време и ресурси - казва Ярослав Кабаков от Finam Investment Company. - САЩ обаче могат да предприемат стъпки за намаляване на тази зависимост. По-специално, да се увеличи или създаде ново производство в собствената страна, да се намерят нови доставчици. Възможно е режимът на строги икономии на тези ресурси да бъде въведен и тяхното събиране и рециклиране да бъде организирано (особено за редкоземните метали)”.
Зависимостта на САЩ от вноса на уран, титан и редкоземни елементи е впечатляваща. Става дума за зависимост от доставки от Русия и Китай, с които Вашингтон води икономически войни (чрез санкции и налагане на мита).
Така Вашингтон получава редкоземни метали главно от Китай, който ежегодно произвежда около 105 хиляди тона редкоземни метали, а това е около 81% от световното производство. Забраната или ограничаването на доставката на редкоземни метали от Китай ще причини непоправим удар за целия американски технологичен сектор.
„Пекин осигурява 90% от доставките на редкоземни метали и именно китайците определят цените за тях. Китай доминира сега и ще доминира на пазара на редкоземни метали поне още няколко десетилетия, каза за вестника Александър Топорков, директор на компанията TDM96, която продава китайски редкоземни метали в Русия.
Редкоземни метали се съдържат във всеки телефон, във всяка кола, във всеки самолет. Така високоговорителите на телефоните работят с неодимови магнити, високото съдържание на редкоземни метали се открива в батериите, а покритието на самолетите се базира на циркониево-итриеви прахове. Турбините и хеликоптерните лопати също са покрити с това съединение, за да се повиши износоустойчивостта и да се ограничи стареенето и влиянието на температурата. В допълнение, разработването на високоякостни бутални системи на двигатели (руски и американски) с добавяне на различни сплави на редкоземни метали към алуминий - скандий, ербий, итрий - е в ход.
„Всички продукти на Илон Мъск, както автомобилни, така и космически, съдържат огромно количество редкоземни съединения. Американската корпорация Molycorp, която извлича редкоземни метали, не може да задоволи всички нужди дори на компаниите на Мъск, да не говорим за всички останали, работещи в областта на високите технологии. А именно, те са основните консуматори на редкоземни метали ”, казва Топорков.
В ръцете на Русия има поне две оръжия срещу Съединените щати в областта на минералите - уран и титан.
САЩ са най-големият потребител на уран, тъй като в Америка има 99 ядрени реактора. В същото време само 11% от урана, доставен за реактори в американските атомни електроцентрали през 2017 г., е произведен в САЩ, а останалите 89% от урана е доставен от други страни, включително от Русия. Според производителите на уран в САЩ през 2018 г. делът на закупения уран в Русия, Казахстан и Узбекистан е около 40% от потреблението в САЩ, докато делът на местните производители е само 5%. Останалите 55% са от други страни, включително Канада.
Русия също е важен доставчик на титан за американската индустрия. За титан Съединените щати зависят от Москва от съветски времена. Имаше дори слухове, че заради падането на вноса на титан от СССР в края на 70-те години на миналия век, американците дори е трябвало да използват алуминий вместо титан за F-16, когато това е било възможно по принцип. Основните потребители на титан са, разбира се, производителите на самолети. В един самолет делът на части и възли от титанови сплави може да достигне до 45 тона. В същото време, „Боинг“ ежегодно пуска 700-800 самолета. Потреблението на титан нараства в такава екзотична област като производството на бухалки за голф. Титанът е незаменим и в медицината.
Руската корпорация VSMPO-Avisma произвежда една трета от световния титан за авиационната индустрия и изнася 70% от своите продукти. Компанията осигурява до 40% от нуждите на „Боинг“, до 60% от нуждите на „Еърбъс“ и до 100% от нуждите на „Ембраер“. Например, повечето от титановите продукти за най-новия „Боинг“ 787 са проектирани и произведени в Русия. Сред клиентите на VSMPO-Avisma са Rolls-Royce, Safran, Pratt & Whitney и много други компании.
Това означава, че Русия може със собствено решение да остави Съединените щати без ядрена енергия, да потопи страната в тъмнина и да унищожи цялата авиационна индустрия на САЩ. Китай може да погребе цялата високотехнологична американска индустрия.
Но нито Русия, нито Китай бързат да използват тези козове. И това е лесно да се обясни. Втората страна ще пострада в този случай не по-малко от първата.