„Гардиън”: Политическата безизходица във Великобритания не е много по-различна от тази в САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическата безизходица във Великобритания не е много по-различна от тази в САЩ, отбелязва в обширен коментарен материал британското издание „Гардиън”, цитирани от „Фокус”.
Вярно е, че правителството на Обединеното кралство официално не е прекратило дейността си по начина, по който една четвърт от федералната бюрокрация е затворила в САЩ: офисите все още са отворени, държавните служители все още получават заплати. Малцина обаче твърдят, че британското правителство функционира нормално. Доклад на Bloomberg под заглавието „Брекзит е довел Великобритания до практически стоп“, категорично заяви, „Великобритания - като административна единица - на практика е спряла да работи“.
Лидерите на местните власти и големите компании отправят същото оплакване, че не могат да вземат решения заради правителството, парализирано от Брекзит. Както се каза в доклада на Bloomberg „всичко, което не е свързано с Брекзит, бива отложено за неопределено бъдеще. Дори ежедневната работа по управлението на страната страда. Министрите просто не разполагат с време да се грижат за нуждите и амбициите на обикновените граждани".
Затова Великобритания има собствено „спиране“ на правителството: то е малко по-тихо и по-малко дръзко от американския му братовчед. Нещо повече, точно както в Америка, то също е причинено, макар и косвено заради миграцията.
Това, което се има предвид, е причината, поради която Великобритания е в тази конкретна бъркотия на Брекзит. Защото коя е най-червената от всички червени линии на Тереза Мей? Това е премахването на свободното движение на хора. С други думи, да издържа мигрантите.
Ако Мей беше по-гъвкава по този въпрос, можеше да има съвсем различен Брекзит. Например Великобритания би могла да избера дали да остане както в митническия съюз, така и в единния пазар, като по този начин се избягва целия въпрос за твърда граница с Ирландия, въпросът, който обрече сделката на Тереза Мей. Но не, Мей нямаше да го одобри. За съжаление, същото важи и за лейбъристите: те също отхвърлят членството в единния пазар отчасти, защото това би довело до свободно движение. Това е една от причините, поради които лейбъристите се противопоставят на компромисисен вариант „Норвегия плюс“.
И двете основни партии заемат такива позиции по същата причина, поради която Тръмп иска своята стена: да блокира влизането на хора.